Ameliyat Sonrası Görülen Bağırsak Sorunları

yorumsuz
983 okunma

Bağırsak Ameliyatlarından Sonra Yaşanan Sorunlar

Sindirim işlevimimizi üstlenen en önemli organlarımızdan birisi olan bağırsaklar da yaşanan sorunlar insan sağlığı açısından ciddi olumsuzluklar oluşturabilir. İlerlemiş düzeyde olan bazı bağırsak sorunları sadece cerrahi müdehale ile tedavi edilebilir. Fakat bağırsak ameliyatları sonrasında da hastaların bir takım şikayetleri oluşabilmektedir.

Ameliyat sonrası bağırsak sorunları arasında en çok görülen rahatsızlık ameliyat esnasında oluşan ödem nedeniyle yaşanan dışkı yapamama sorunudur. Bu sorun bağırsak hareketlerinin kısa süre durması ile oluşur. Ameliyattan yaklaşık 3 gün sonra ise bu tür sorunlar ortadan kalkar.

Ameliyat sonrası bağırsak sorunları arasında yer alan bir başka problem ise akciğere pıhtı kaçmasının artmasıdır. Bağırsak ameliyatlarından sonra hastaların uzun süre hareketsiz kalması ile bacaklarda ki toplar damarlarda kan pıhtılaşması oluşabilir. Bu sorunu engellemek için ameliyat sonrası hastalara varis çorabı giydirilmelidir. Ayrıca doktorun ameliyat sonrası vereceği kan sulandırıcı ilaçlar mutlaka kullanılmalıdır.

Her ameliyattan sonra olduğu gibi bağırsak ameliyatı sonrasında da hastalar geçici olarak ağrılar hissedebilir. Ameliyat sonra ne tür bir ağrı kesici kullanılması gerektiğini ve doz ayarını mutlaka doktor yapmalıdır. Aksi takdir de zatüre, kalp krizi, akciğer sönmesi gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Bağırsak ameliyatları sonrasın da bazı hastalar da mide bulantısı, kusma gibi sorunlar da oluşabilir. Bağırsak kanseri ameliyatlarından sonra ise özellikle erkek hastalar da bir takım cinsel sorunlar ortaya çıkabilir. Bu risk genellikle bağırsak kanseri ameliyatları sonrası görülmektedir diğer bağırsak ameliyatların da bu tür sorunlar şimdiye kadar gözlemlenmemiştir.

Ameliyat sonrası bağırsak sorunları yaşamamak için mutlaka doktorun önerdiği şekilde beslenmenize dikkat etmelisiniz. Bağırsak ameliyatları sonrası ilk hafta sindirim sorunları yaşanabilir ve genellikle bu sorun serum tedavisi ile çözüme kavuşturulur.

Bağırsak ameliyatının üzerinden bir hafta geçtikten sonra ise bu tür sindirim sorunları yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlar ve hasta normal beslenme düzenine dönebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın