Anüs Nedir? Anüsün Yapısı ve Görevleri

yorumsuz
1.593 okunma

Anüs Nedir?

Sindirim kanalı boyunca dışkının vücuttan dışarı atılmasındaki son bölüm anüs adı ile bilinmektedir. Anüs kelimesi, Latincede  “halka” anlamına gelmektedir. Anüs rektum bölümünün geriye ve aşağı doğru bir uzantısıdır. Anüs bölümünde bulunan açıklık yalnızca dışkılama yapılacağı esnada açılma gösterir.

Bunun dışında anal kaslar, iki tabaka şeklinde kapalı bir biçimde durur ve isteğe bağlı hareket ettirilemeyen iç sfinkter ile dışkılama esnasında isteğe bağlı olarak hareket ettirilebilen dış sfinkter adı ile bilinir. Dış sfinkterler zarar görürse, kişi dışkısını tutamaz. Bu nedenle anüste yer alan kasların doğru şekilde çalışabilmesi çok önemlidir.

Anüsün Yapısı

Anüs bölgesi, genel şekliyle 4 cm uzunluğa sahiptir. Üst ucu ile rektuma bağlanır. 1.5 cm uzunluğundaki üst bölümü, anüs boşluğuna doğru 6 adet çıkıntıya sahiptir. Bu çıkıntıların bir diğer adı “Anal Kolumn” olarak bilinir. Her kolumn içerisinde anüse bağlanan bir toplardamar ve bir de atardamar vardır.

Toplardamarların varisleşmesi ile basur sorunu ortaya çıkar. Kolumnlar, küçük kapakçıklar aracılığı ile birbirlerine bağlanırlar ve bu bağlantıyı sağlayan bölümlere de anüs valvülleri denir. Anüs duvarı ile kapakçıkların arasındaki boşluklara da anüs sinüsleri adı verilir.

Anüsün Görevleri Nelerdir?

– Besin maddelerinin sindirimi tamamlandıktan sonra, vücut için gereksiz olanların dışkı şeklinde dışarıya atılmasında görev görür.
– Kas, sinir ve damarlardan oluşan düzenli bir sistem dışkı kontrollü bir şekilde boşaltılmış olur.
– Sadece ihtiyaç olduğunda açılabilen ve kapanan bir kas sistemi çalışma sağlar.
– İç ve dış sfinkterler, katılaşmış olan dışkının da kontrollü bir şekilde çıkmasını sağlar.
– Gaz ve sıvıların da kaçmasını önleyecek bir kas sistemine sahiptir.
– Anüs bölgesindeki sinir ve dokular o kadar hassastır ki, dışkının katı, sıvı ya da gaz olup olmadığını ayırt edebilir.

Anüs Bölgesi Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Her dışkılama sonrasında anüs bölgesi su ile temizlenmeli ve tahriş etmeyecek tuvalet kağıtları ile kurutulmalıdır.
– Anüs bölgesi nemli bırakılmamalıdır. Çünkü mikroplar nemli ortamlarda yetişecektir.
– Sabun ya da farklı bir temizlik malzemesi ile temizlemeye çalışmak, anüsün doğal salgısını bozacaktır. Bu nedenle sadece su yardımı ile temizlemek en doğrusudur.
– Doktor önerisi olmadıkça, anüs bölgesinde hangi nedenle olursa olsun krem ya da merhem kullanılmamalıdır.
– Kabız ya da ishal edecek besinlerden uzak durulmalı, anüsün tahriş olmaması için beslenme düzenine çok dikkat edilmelidir.
– Cildin havalanmasına izin verilmeli, anüs bölgesini çok sıkacak kıyafetler giymekten kaçınılmalıdır.
– Eğer ıslak mendil ile temizlenmesi sağlanacaksa, alkol ve kimyasal ürün içermeyen mendiller kullanmaya özen gösterilmelidir.
– Anal bölgede herhangi bir kaşıntı, kızarıklık, şişlik ya da benzeri durum gözlenirse, mutlaka doktor kontrolünde önlemler alınmalıdır.

Anüs bölgesinde oluşan hastalıkların birçoğu, temizlik ihmali ve dışkılama esnasında zorlamadan dolayı oluşmaktadır. Bu nedenle temizliği konusunda dikkat edilmeli ve boşaltım esnasında anüsü zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın