Bağırsak Ameliyatı, Bağırsak Ameliyatı Nasıl Yapılır

2 yorum
2.452 okunma

Bağırsak Ameliyatı

Bağırsak ameliyatı, sindirim ve boşaltım sistemimizin önemli bir parçası olan ince bağırsak ve kalın bağırsaklar da yapılan cerrahi müdahalelere denilmektedir. Bağırsak ameliyatları, hastalığın geliştiği bölgeye ve geliştiği hastalık evrelerine göre farklılık göstermektedir.

Bağırsaklar 3 bölümden oluşur, bu bölümler şunlardır; ince bağırsak, kolan denilen kalın bağırsak ve kolonun son bölümü olan rektumdur.

Bağırsak ameliyatları genellikle, bağırsakta oluşan kanser tümörlerinin tedavisi veya obezite sorunu olan kişilerde sık başvurulan cerrahi yöntemlerden biridir.

Sindirim son aşama olarak, ince bağırsakta emilimi gerçekleşmiş gıda posalarının kalın bağırsaklara aktarılması ve oradan da anüs yoluyla dışarı atılması sonucu tamamlanır. Bu sebeple sindirimin bu son aşamasında kaynaklanan sorunların çözülmesi için bağırsak ameliyatına başvurulmaktadır.

Günümüzde gelişen teknolojik yenilikler ve yeni ameliyat araç gereçleri ile daha kolay bağırsak ameliyatları yapılmaya başlanmıştır. En yaygın olarak yapılan bağırsak ameliyat tekniği, Laparoskopik Ameliyat tekniğidir. Bu ameliyat tekniğinin bir çok avantajları vardır.

Laparoskopik ameliyat tekniğini kullanarak yapılan bağırsak ameliyatlarının avantajlarını şöyle sıralamak mümkündür.

-Laparokopik teknik ile, karnın ön tarafından açılan 4-5 delikten birine, teleskopla ve görüntü almayı kolaylaştıran bir alet yardıyla, bağırsak ameliyatının yapılacağı bölgenin görüntüleri ekrana yansıtılır ve diğer deliklerden de bağırsağa çeşiyli aletlerle müdahale edilerek başarılı bir ameliyat gerçekleştirilmiş olur.

– Bu teknikle yapılan ameliyatlarda hastalar daha az ağrı şikayetinde bulunur.
– Hastalar, hastahanede daha az yatarak kısa süre içinde taburcu olmaktadır.
-Ameliyat sonrası hastalar, daha çabuk normal beslenme düzenlerine kavuşmaktadır.

Bağırsak ameliyatının daha iyi geçmesi için, hastaların ameliyattan önce yapması gereken bazı şeylet vardır. Bunlar;
– Hasta ameliyat öncesi mutlaka duş almalıdır.
-Ameliyat olacağı günün gecesinde hastaların herhangi birşey yiyip içmemeleri gerekir.
– Hastaların ilaç kullanmaları gerekiyorsa, mutlaka az suyla ilaçlarını içmelidirler.

Bağırsak ameliyatı yapılacağı zaman, kalın bağırsağın ve rektumun boş olması gerekmektedir. Bu sebeple hastalara sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez lavman yapılır.

Ameliyata karar verilen verilen hastalar için, birkaç gün önceden lifsiz ve sıvı ağırlıklı bir diyet uygulaması da yapılmaktadır.

Bunlarla birlikte hastalara, kanın akışkanlığını arttıracak ilaçlar ve aspirin içilmesi tavsiye edilir. Ayrıca, E vitamini içeren gıdalar da 4-5 gün öncesinden hastalara verilmeye başlanır.

Başarılı bir amaliyat geçiren hastalar, sağlıklarına daha çabuk kavuşabilmeleri için, ameliyattan sonra bazı kurallara uymak zorundadırlar.
İlk öncelik olarak, doktorların tavsiyelerine harfiyen uymak ameliyattan sonra ki sürecin daha kolay atlatılmasını sağlamaktadır.
Bağırsak ameliyatı olan hastalar, genellikle ameliyat sonrası kendilerini çok iyi hissederler. Ama vücudun eski gücüne kavuşabilmesi için belli bir zaman dilimine ihtiyacın olduğu da unutulmamalıdır.

Ameliyat sonrası bazı kaslarda güçsüzlük oluşacağı için, hastalara kısa yürüyüşler önerilmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz tavsiyeler eşliğinde dikkatli olunursa, tüm hastalar 1-2 hafta içinde günlük aktivetilerine ve beslenme düzenlerine rahatlıkla kavuşmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Bağırsak Ameliyatı, Bağırsak Ameliyatı Nasıl Yapılır (2 Yorum)

  1. Bağırsak Ameliyatı, Bağırsak Ameliyatı Nasıl Yapılır Bağırsak Rize merkezden ben Orhan Calik. Merhaba paylaşımınız cidden çok güzel, twitter da paylaştım 01-02-2017 13:29:34 harika ötesi.