Bağırsak Bozukluğu, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
648 okunma

Bağırsak Bozukluğu

Bağırsak bozukluğu, bağırsakların temel işlevlerini yerine getirememesi durumudur. Bu duruma huzursuz bağırsak sendromu, hassas bağırsak sendromu ya da irritabl bağırsak sendromu isimleri verilir. İshal ya da kabızlık gibi durumlarda ve şişkinliklerde mide ve çevresinde kramp benzeri ağrılara sebep olur.

Bunun nedeni kesin olarak bilinmese bile tetikleyen ve etkisini arttıran bazı unsurlar mevcuttur. Hastalığın gelişim sebepleri kişinin vücut yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Bazı yiyeceklerin sindirilme aşamasında ortaya çıkan sorunlar, stres, endişe ve benzeri duygular ile sindirim sisteminin uyarı işlemindeki düzensizlikler sonucunda bağırsak bozuklukları meydana gelebilir. Bağırsak sendromu geçiren hastalar genellikle hassas bir sindirim sistemine sahiplerdir.

Bağırsak bozukluğu durumu oldukça yaygındır ve genelde çok önemli bir hastalığın belirtisi olmamaktadır. Yine de sinir bozucu ve rahatsız edici bir durumdur ve doktora başvurulması gerekir. Kadınlar, erkeklere oranla, daha çok etkilenmektedir.

Bağırsak Bozukluğunun Belirtileri

Bağırsak bozukluğunun ilk belirtileri aşırı miktarda gaz birikimi ve şişkinliktir. Bağırsak hareketlerinde değişiklikler olur ve karnın alt kısmında ağrılar hissedilebilir. Bazı vakalarda dışkıda mukusa rastlandığı da olur. Eğer bu belirtilerden herhangi biri sizde de varsa yapmanız gereken şey doktora gitmektir.

Bağırsak bozukluğunun önüne geçmek için yapılması gereken şeyler vardır. Öncelikle beslenme düzeni belli bir standarda oturtulmalıdır. Bağırsakların görevi besinlerdeki mineralleri almak ve emilim yapmak olduğu için herhangi bir beslenme farklılığında tepki vermektedir.

Bayat ve zararlı besinlerin vücuda girmesi halinde bağırsaklarda bakteri oluşumuna rastlanılır. Çünkü bağırsaklar mikrop ve bakteri oluşumuna oldukça müsait organlardandır.

Bağırsak bozukluklarının tedavisini kendi kendinize de yapabilirsiniz. Yapmanız gereken şey lif bakımından zengin gıdalar ile beslenmek ve bol miktarda su tüketmektir. Lifli gıdalar kabızlık ve ishal gibi durumların önüne geçer. Ancak lifli gıdaların bazıları gaz oluşumunu tetikleyebilir ve bu nedenle yediklerinizin sizi nasıl etkilediğini öğrendikten sonra gaz yapmayan besinleri tercih etmelisiniz. Bunların yanı sıra tahıl ürünleri de bağırsak bozukluklarını düzenleyici etkilere sahiptir.

Bunlar tüketmeniz gereken gıdalardır. Bunların yanı sıra tüketmemeniz gereken gıdalar da bulunmaktadır. Çikolata, kahve, çay ve gazlı içecekleri tüketmekten kaçınmalısınız. Bunların yanı sıra sigara, alkol ve süt ürünlerinden de kaçınılmalıdır.

Çünkü bu gıdalar hem bağırsaklara zarar vermektedir hem de gaz üretmektedir. Bu durum şişkinliği tetikler. Gaz sorunu yaşamamak için brokoli, karnabahar ve lahana yemekten de kaçınmalısınız.

Bağırsak bozukluklarının önüne geçebilmek için bol su tüketilmelidir. Gün içinde az ama sık sık yemek yenmelidir, kesinlikle aç kalınmamalıdır. Bu şekilde ishalin de önüne geçilmiş olur. Zaten ishal bağırsak bozukluğunun belirtilerinden biridir.

Bağırsak bozukluklarının önüne geçmek için günde en az yarım saat yürünmeli ya da koşu yapılmalıdır. Vücut hareket ettikçe metabolizma hızlanır ve besinlerin sindirim süreci de hızlanmış olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın