Bağırsak Daralması

1 yorum
1.066 okunma

BAĞIRSAK DARALMASI

Vücudun karın bölgesinde birçok organ bulunmaktadır. Kalın ve ince bağırsaklar bunlardan bazılarıdır. Bağırsakları besleyen ve görevlerini aksatmadan yapabilmesi için kalın ve ince bağırsaklara kan gönderen atardamarlardır. Atardamarlarda çeşitli nedenlerden dolayı tıkanıklık oluşur ve bağırsaklara normal düzeyde kan gönderemez.

Böylece bağırsakların işleyişi bozulur. Buna “bağırsak daralması” ya da “damar tıkanıklığı” denir. Tıp dilinde “ateroskleroz” olarak adlandırılır. Bağırsak daralmasından en fazla etkilenen organ ince bağırsaklardır. Çünkü ince bağırsaklar kansızlığa daha duyarlıdır ve atardamarların düzensiz kan gönderdiğinden hastaya rahatsızlık verir. Erken ve doğru tanı son derce önemlidir.

Kansız kalan damarlar kangren olabilir. Bu da hasta için hayati risk taşır. Bağırsak daralması kişinin sindirim sistemindeki dışkının birikmesine neden olur.

Damar tıkanıklığı, iç ve dış nedenler olmak üzere ikiye ayrılır. İç nedenler arasında ; hastanın daha önce ameliyat geçirmesi , bağırsak urları ve bağırsaktaki yara ve iltihaplar, bağırsak düğümlenmesi gibi faktörler yer alır.

Dış nedenlerse; sigara tüketimi, korestrollün yüksek düzeyi ve yaşlılık gibi etkenlerdir. Hastalık cinsiyet ya da yaş ayrımı gözetmez. Bulaşıcı değildir. Kişilerin gelişimini etkilemez. Kronik ya da psikolojik etkilerden de kaynaklanabilir.

Bağırsak daralmasının belirtilerini anlamak için kişi vücudunun tepkileri gözlemlemelidir. Yemeklerden sonra -ortalama bir saat içinde-  karın bölgesinde ağrı ve kramplar hissedilir. Karnın orta ve üst bölgelerine doğru yaşanan bu ağrıların şiddeti değişir. Ortama bir saat içinde ağrı ve kramp kendiliğinden geçer. Ancak her yemek öğünü sonrası rahatsızlıklar devam eder.

Bağırsak daralması, bazı hastalarda karın ağrısına ek olarak ishal, istifra etme, kabızlık, mide bulantısı, istemsiz kilo kaybı yaşanabilir. Hastalığın belirtileri ve şiddeti kişiden kişiye değişmektedir. İhmal edilen tedavilerde şikayetler artar ve hastalık ilerler. Atardamarlardaki tıkanıklık kalp ritmini de düzensizleştirir. Aksayan kalp ritmi normalden daha az ya da çok olunca bağırsaklara giden kan da aniden azalıp artar.

Mutlaka doktordan ya da bir uzmandan yardım istenmelidir ve tedavi süreci aksamadan sürdürülmelidir. Haftada üçten az büyük dışkılama yapan kişiler kabızlık sorunu yaşar. Bağırsaklardan kısmen atılan ya da biriken dışkı damar sertliğine neden olur.

Bu şikayeti yaşayanlar bol sıvı ve lifli gıdalar tüketir. Rahatsızlık uzun sürerse kronik bir hal alır. Tıbbi müdahaleye başvurulmalıdır. Bağırsak yumuşatıcı ya da boşaltıcı ilaçlarla hastalık tedavi edilir.

Tıbbi müdahaleye ek olarak bitkisel ürünlerden de yararlanılabilir. Uzmana danışarak bitkilerin kullanım şeklini ve miktarını öğrenin.

Uygulama öncesi doktorunuza da danışınız. İlaçların kullanıldığı dönemlerde bitkiler farklı sonuçlar doğurabilir. Bitkilerin şifası da bünyeden bünyeye değişmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Bağırsak Daralması (1 Yorum)