Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri

yorumsuz
782 okunma

Bağırsak Enfeksiyonu Belirtileri

Her sağlıklı insanın bağırsağında belli bir miktarda bakteri bulunur. Bağırsakların vücuttaki işlevleri nedeniyle pek çok farklı mikrop ve bakteriyle karşılaştıkları bilinmektedir.

Çoğu zaman bu bakteriler ile bağırsak bir uyum içindedir ve bağırsağın çalışmasında herhangi bir sıkıntı meydana gelmemektedir. Ancak bazı durumlarda bakteriler bağırsağın çalışmasına engel olabilir. Böylesi bir durumda bakteriler, bağırsak iç zarını kaplar ve burada iltihaplanma oluştururlar.

Bu şekilde bağırsağın çalışma düzenini bozmuş olurlar. İşte bu durumların genel adı bağırsak enfeksiyonudur.

Bağırsaklarda meydana gelen iltihaplanmanın pek çok farklı sebebi olabilir. Mikroplar, yanlış beslenme ve zehirli maddeler bu muhtemel sebeplerden birkaçıdır. Bağırsak iltihabının ana sebebi temizlik yoksunluğu olduğu için daha çok çocuklarda görülmektedir.

Çocuklar, buldukları nesneleri genelde ağızlarına götürürler. Onların nesneleri tanımlama biçimi budur. Diğer çocuklarla ve çevreyle çok daha sık temas halinde oldukları için de pek çok farklı mikrop ve bakteri türü ile karşılaşırlar. Vücut dirençleri, yetişkin bir insana oranla çok daha az olduğu için kolayca hastalanabilirler. Genellikle sonbahar ve yaz aylarında çocuklarda bağırsak enfeksiyonları görülür.

Bağırsak Enfeksiyonunun Belirtileri

Bağırsak enfeksiyonunun belirtileri genelde şiddetli karın ağrısı, ishal, mide bulantısı ve kusma olarak karşımıza çıkmaktadır. Bulantı ve kusma gibi belirtiler daha çok midenin etkilendiği vakalarda oluşmaktadır.

Mikropların vücudun diğer kısımlarına doğru yayılması sonucu hastada sık sık yüksek ateş görülebilir. Bazı durumlarda ise dışkının kanlı olduğu görülmektedir. Bağırsak enfeksiyonlarının belirtileri oldukça çeşitlidir ve enfeksiyonun çeşidine göre değişmektedir.

Böbrek yetersizliği ve hastanın şoka girmesi gibi sonuçlar doğurabilen bağırsak enfeksiyonu, hiç vakit kaybedilmeden tedaviye başlanmalıdır.

Bağırsak Enfeksiyonunun Tedavi Süreci

Bağırsak enfeksiyonunun tedavi sürecinde ilk olarak ortaya çıkan belirtileri sonlandırmak amaçlanmaktadır. Bağırsak enfeksiyonu sırasında hasta sıvı kaybetmiş olabilir. Bu nedenle hastanın kaybettiği sıvı ve elektrolit miktarı karşılanmaya çalışılır.

Bunun için ilaç tedavisi uygulanabileceği gibi eczanelerden rahatlıkla tedarik edilebilen şeker ve tuz karışımlarından meydana gelen eriyiklerden, tuzlu ayrandan, maden suyundan ve çaydan da faydalanılabilir. Bu tedaviye karşı hastanın midesi bulanır ve kusarsa, sıvı kaybını önlemek amacıyla damardan sıvı ve mineral verilebilir. Ayrıca kusmayı önleyecek tedaviler de uygulanır.

Hastalarda meydana gelen bir diğer etki ishaldir. İshaller genellikle toksinlerden meydana gelir ve ishalin bir süre devam ettirilerek vücudun toksinlerden arınması beklenir. Bu süreçte hastanın vücuduna yeni mikropların ve bakterilerin girmesini önlemek amacıyla antibiyotik tedavisi uygulanır

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın