Bağırsak Florası Bozukluğu, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
3.519 okunma

Bağırsak Florası Bozukluğu

Bağırsak Florasında ki bakterilerin yaklaşık % 85’i vücudumuz için oldukça faydalıdır. Bağırsak Florası besinlerin dönüşümünü sağlar. Bağışıklık sisteminin sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayan Bağırsak Florası zararlı bakterilere karşı vücut sağlığını korur. Aşağıda karşılaşılan durumlarda ise Bağırsak Florası bozulabilir.

Bağırsak Florasını Bozan Faktörler

Bağırsak Florasının bozulmasında kullanılan ilaçların, özellikle antibiyotiklerin etkisi büyüktür. Antibiyotikler zararlı bakterileri öldürmesinin yanı sıra, yararlı bakterilere de ciddi zararlar verirler.

Alınan antibiyotikler bağırsakların tahriş olmasına ve Bağırsak Florasının bozulmasına yol açar. Uzun süre kullanılan ilaçlar da yine bağırsak Florasının bozulmasına yol açar.

Ağrı kesiciler, sinir hapları, uyku hapları, doğum kontrol hapları uzun süre kullanımda Bağırsak Florasının görevini iyi yapamamasına neden olur.

Bağırsak Florasının Bozulmasının Belirtileri

  • Sık sık ishal ve kabızlık görülmesi. Ayrıca makat bölgesinde kızarıklık ve kaşıntı oluşması
  • Midede şişlik olması, karşı konulamaz bir açlık hissi ve sürekli tatlı besinler yeme isteği görülebilir.
  • Eklemlerde sürekli ağrı ve şişmeler olması. Ayrıca kadınların adet dönemlerinin fazla ağrılı olması.
  • Midede ağrı hissedilmesi ve sürekli ağız kokusu olması. Ayrıca erkeklerde cinsel iktidarsızlık sorununun baş göstermesi başlıca belirtilerdendir.

Tedavide Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Bağışıklık sistemimizin sağlıklı çalışabilmesinde en önemli etken olan Bağırsak Florasının, sağlıklı çalışabilir düzende tutulması vücut sağlığımızın olmazsa olmazlarındandır. Doğru ve düzenli beslenme ile Bağırsak Florası Bozukluğuna çözüm bulmak mümkündür. Hatta gerek görülüyor ise iyi bir diyet programı da uygulayabilirsiniz. Diyet programında protein ve lif yönü ağırlıklı olan besinlere yer verilmelidir. Ayrıca doğal sebze ve meyve tercih edilmelidir.

Beslenmenin yanı sıra kullanılan ilaçlara sınırlama getirilmelidir. Antibiyotik kullanımından mümkünse kaçınılmalıdır. Bağırsak çalıştıran ve Bağırsak Florasına yararı olan şifalı bitkilerde tedavide kullanılırsa faydası görülür.

Uzak Durulması Gereken Besinler

Bağırsak Florasında oluşan zararlı bakterileri besleyen şekerli ve mayalı yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Alkol kullanılmamalı, özellikle bira aşırı maya içerdiği için uzak durulmalıdır.

Temiz olmayan ortamlarda yapıldığını düşündüğünüz hazır yemekleri tercih etmemek gerekir. Sağlıksız görülen üzeri küflenmiş kuruyemiş ve süt ürünlerinden uzak durmak gerekir. Bunların yanı sıra asitli içecekleri de tüketmemek gerekir.

Bağırsak Florasına İyi Gelen Besinler

Bağırsak Florasını sağlıklı tutmak için sindirimi kolay olan sebze ve meyveler tercih edilmelidir. Lif alımı daha çok meyve ve sebzelerden karşılanmalıdır. Uzun süre aç kalmamak, ara öğünlerle az ve sık beslenmek Bağırsak Florasını düzene sokacaktır.

Ayrıca vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olmak için bol bol su içilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın