Bağırsak Gazı Belirtileri

yorumsuz
553 okunma

Bağırsak Gazı Belirtileri

Tıpta flatulans adıyla bilinen bağırsak gazı rahatsızlığı, bağırsaklarda oluşan gazın rektuma kadarki kısımda sıkışması ile meydana gelmektedir. Normalde her sağlıklı insanın bağırsağında belli bir miktar gaz bulunur. Ancak bazı durumlarda bu gazın çıkışı gecikir ve ortaya gaz sıkışmaları çıkar.

Sağlıklı bir insanın günde 15 kez gaz çıkarması oldukça normaldir. Ancak bağırsak gazı sık sık oluşuyor ve çıktığında kötü bir koku yayıyorsa bir rahatsızlık olduğu anlaşılır.

Belirtileri

Bağırsak gazı rahatsızlığı oldukça sinir bozucu bir sorundur. Çok ciddi sonuçlar doğuran bir hastalık olmamasına rağmen kişiyi rahatsız eder ve en olmayacak zamanlarda gaz çıkarmasına sebep olur. Bu durum topluluk içindeyken utanmasına sebep olabilir. Bu nedenle gaz rahatsızlıkları önemli bir sorun olarak görülmektedir.

Sağlıklı bir insanın 10-20 arası bir sayıda gaz çıkarması bir gün için idealdir. Ancak bazı durumlarda gaz çıkışı olmaz ve gaz içerde birikir. Bu durum karın ağrılarına sebep olur. Bağırsak gazı rahatsızlığının belirtilerinin başında distansiyon adı verilen karın ve çevresindeki şişkinlik durumudur. Bu durum belli bir süre devam edebilir ve gaz çıkana kadar inmez. Diğer belirtisi sık sık gaz çıkarmaktır.

Bağırsak gazı, kramp benzeri karın ağrılarına ve karında düğümlenme gibi hissedilen sancılara sebep olabilir. Bu sancıların sebebi gazın bağırsak ile rektum arasındaki bölgede sıkışıp kalmasıdır.

Bağırsak gazı miktarını arttıran şey genelde beslenme alışkanları olmaktadır. Örneğin şekerli yiyecekler gaz ortaya çıkarmaktadır. Lahana, fasulye, kuşkonmaz gibi yiyeceklerde rafinoz şekeri bulunur. Süt ve süt ürünlerinde ise laktoz vardır. Enginar, soğan, armut ve buğdayda ise früktoz bulunur ve gaza sebep olur. Diğer bir gaz yapan şeker türü ise sorbitol olarak bilinir ve meyvelerin genelinde bulunmaktadır.

Bağırsakta gaz oluşumunu arttıran diğer etkin madde nişastadır. Nişasta mısırda, patateste, şehriyede ve buğdayda bolca bulunur. Bilinen aksine pirinç gaza sebep olmamaktadır.

Bağırsak gazının azaltılmasında çeşitli bitkisel yöntemlere başvurabilirsiniz. Sabahları, aç karnına tüketilmek üzere, ılık suyun içine bir tam limonun suyunu sıkıp içebilirsiniz. Limon, bağırsaktaki gazı almaktadır. Ancak bazı kişilerin midesini rahatsız edebilir. Böyle bir durumda limonun yerine 1 parça oğul otu kullanabilirsiniz. Melisa çayı olarak da bilinen bu yöntem ile bağırsaklarınızı rahatlatabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise papatya çayıdır. Şişkinliği alır ve gaz oluşumunu engeller. Nane ve kekiği kaynatarak oluşturabileceğiniz bir çay da bağırsak gazına karşı etkili olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın