Bağırsak Gazı Giderici

yorumsuz
572 okunma

Bağırsak Giderici

Bağırsaklarda belli bir seviyeye kadar oluşan gaz normaldir. Her sağlıklı insanın bağırsağında belli bir miktar gaz bulunur. Ancak bu miktar arttığında sıkıntılara sebep olur. Bağırsak gazının artış sebebi ise beslenme alışkanlıklarıdır.

Örneğin laktoza karşı hassasiyeti olan birinin bağırsağında, laktozlu besinler aldığında aşırı miktarda gaz birikimi meydana gelir. Bu durumun önüne geçmek için pek çok farklı yol bulunmaktadır.

Bağırsak Gazı Nasıl Giderilir?

Bağırsak gazı ile mücadelede vücuttaki probiyotik gücü arttırmaya çalışmak etkili bir yöntemdir. Bunu sağlamak için probiyotik kapsülleri, probiyotik yoğurtlar veya kefir tüketilebilir. Bir diğer yöntem çiğ sebze ve meyve tüketimini azaltmaktır. Pişirilen sebzeler çok daha az gaz üretmektedir.

Bağırsak gazının bir diğer oluşum nedeni hızlı ve az çiğneyerek yemektir. Bu durumda yapılması gereken yiyecekleri iyice çiğnemek ve yavaş yemektir.

Bağırsak gazınızın süt ürünlerinden meydana gelmediğinden emin olun. Çünkü bu durumda laktoza karşı hassasiyetiniz var demektir ve laktozsuz süt tüketmeniz gerekir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken şey hareket etmektir. Yemeklerden sonra yapılacak kısa yürüyüşler ile bağırsak gazının önüne geçilebilir. Yine yemeklerden hemen sonra anason, nane veya papatya çayı tüketimi de etkili bir yöntemdir. Yine aynı şekilde rezene çayı veya bir baharat olarak rezene tozu kullanımı da bağırsak gazına karşı etkili bir yöntemdir.

Bağırsak gazının önüne geçebilmek için lifli gıdaların tüketimi arttırılmalıdır. Yulaf, fasulye, bezelye gibi gıdalar ile bu sağlanabilir. Nişastalı pastalardan, bazı tatlı çeşitlerinden, pirinç, patates ve mısır tüketimi ise sınırlandırılmalıdır.

Bağırsak gazının bir sebebi de hava yutmadır. Normalde her insan hava yutar ancak sakız çiğneme, hızlı yemek yeme, sigara içme ve kamışla bir şeyler içme gibi durumlarda çok daha fazla hava yutulmaktadır. Diş sağlığı da bunda zaman zaman etkilidir. Gevşek takma dişlerin kullanımı ile yutulan hava artabilir. Ayrıca dişlerdeki her türlü problem bağırsak gazını etkiler çünkü yeterince çiğneyememek gaza sebep olmaktadır.

Son olarak bağırsak gazına karşı yağsız gıdalar tüketilmeli ve yemeklerde veya tatlılarda yapay tatlandırıcılı besinlerden uzak durulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın