Bağırsak Gazı Nedenleri

yorumsuz
493 okunma

Bağırsak Gazı Nedenleri

Bağırsak gazı, bağırsakta normalde olduğundan çok daha fazla miktarda gaz birikmesiyle ortaya çıkan bir sorunu tanımlar. Bağırsaklar, aldığımız besinlerdeki faydalı minerallerin emilim noktaları oldukları için besinlerle sürekli olarak karşılaşırlar.

Bu nedenle pek farklı bakteri ve mikrobun da yerleşip yayılabileceği bir organ konumundadır. Hal böyleyken yediğimiz besinlerle ilgili en ufak bir sıkıntıda bağırsaklarda sorun meydana gelmektedir.

Bu zaman zaman ishal veya kabız gibi sindirimle ilgili olabilir, zaman zaman bağırsak iltihabı gibi mikroplarla ilgili olabilir, kimi zaman da bağırsak gazı gibi daha farklı bir çeşitte sorun olabilir. Ancak sorun her olursa olsun sebebi bağırsağa giren maddelerde, yani besinlerde aramak gerekmektedir.

Bağırsaklarda gaz oluşumu, 2 ana sebebe dayanır. Elbette her vücudun kendi sistemi ve bu sistemlerin eksik noktaları vardır ve bu noktalara dayalı olarak gaz oluşumları meydana gelebilir. Ancak yine de 2 ana neden üzerinde durmak gerekir.

Gaz oluşumunun ilk nedeni sindirimdeki eksikliklerdir. Bu eksikliklerin nedeni sindirim sistemindeki herhangi bir sorun olabilir. Sindirim ağızdan başlar. Öyleyse ilk sorun da buradadır. Hızlı yemek yemek ve az çiğneyerek yutmak sindirimi zorlaştırır. Küçük lokmalar halinde ve iyice çiğneyerek yemek yenildiğinde sindirim çok daha kolay olmaktadır.

Sindirilemeyen besinler, özellikle erimeyen lifler, bağırsakta metan, hidrojen ve karbondioksit gazlarının ortaya çıkmasına sebep olur. Bu gazlar genelde kokusuzdur ama sülfür de etki ettiğinde koku yapabilir.

Kişinin sindirimde zorlandığı gıdalar gaza sebep olur. Bu noktada hassasiyetiniz olan gıdalara da dikkat etmelisiniz. Örneğin pek çok kişide laktoz hassasiyeti görülür ve bu durum süt ve sürün ürünleri tüketimi halinde gaza neden olur. Karbonhidratlar, nişastalı besinler, şekerli gıdalar ve yağlı yiyecekler gaz yapmaktadır. Bu gıdaların tüketimi sınırlandırılarak bağırsakta gaz oluşumunun önüne geçilebilir.

Bağırsakta gaz oluşumunun bir diğer nedeni hava yutmaktır. Başta garip gelebilir ama evet hava da yutulabilen bir maddedir. Normalde hepimiz hava yutarız ama sigara içenler, içeceklerini kamış vasıtasıyla tüketenler, sakız çiğneyenler ve gevşek diş protezi ile yemek yiyenler bir miktar daha fazla hava yutmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın