Bağırsak Gazı Sebepleri

yorumsuz
520 okunma

Bağırsak Gazı Sebepleri

Her sağlıklı insanın bağırsağında nitrojen, hidrojen, oksijen, karbondioksit ve metan gazlarından meydana gelen ve genellikle kokusuz olan gazlar bulunur. Bu gazların yalnızca %1’lik bir kısmı kokulu olarak çıkmaktadır. Bu kokunun sebebi ise uçucu yağ asitleri, amonyak, amino asitler ve hidrojen sülfürdür. Sindirim sistemimizin son aşama organlarından oluşan bağırsaklarda iki şekilde gaz meydana gelir.

İlk tür gaz oluşumunda bağırsaktaki zararsız bakteriler, henüz sindirilmemiş gıdaları bozarlar ve ortaya gaz çıkar. Bazı karbonhidratların ve liflerin enzim yetersizliği nedeniyle sindirilememesi durumunda, sindirilmemiş olan bu gıdalar flora adlı zararsız bakteriler tarafından bozulmaktadır. Bunun sonucu olarak ortaya metan gazı, karbondioksit ve hidrojen çıkabilir. Bu gazlar makattan dışarı atılır.

Her gıdanın insanlar üzerindeki etkisi farklıdır. Alınan gıdalara bağlı olarak gaz oluşumu meydana gelebilir. Bu durumun genel nedeni, kalın bağırsaktaki bakterilerin, oluşan hidrojeni yok etmesidir.

Bir diğer gaz oluşumu sebebi fazla hava yutulmasıdır. Yemek sırasında ya da bir şeyler içerken hava yutulması normaldir. Her insan belli bir miktar hava yutmaktadır. Ancak yutulan hava miktarını arttıran şeyler de vardır. Örneğin sigara içmek, hızlı ve az çiğneyerek yemek yemek, kamışla içmek ve gevşek takma diş kullanımı gibi durumlarda daha fazla hava yutulmaktadır. Mide asidinden kaynaklanan gaz oluşumları ise ince bağırsakta emilerek yok edilir.

Bağırsak Gazına Neden Olan Gıdalar?

Gaz oluşumuna en çok sebep olan gıdalar karbonhidratlardır. Yağlı ve protein içeren gıdalar ise daha az gaz meydana getirirler.

Şekerli gıdalar da gaz oluşumuna sebep olur. Özellikle süt ürünlerinde bulunan laktoz bir doğal şekerdir ve gaz yapar. Fruktoz ise enginarda, soğanda, armutta ve buğdayda bulunmaktadır. Sorbital adlı şeker, meyvelerde bulunan doğal şekerdir ve en çok elma, armut, erik ve şeftalide bulunur.

Nişastalı gıdalar da gaz oluşumuna sebep olmaktadır. Buğday, patates, mısır ve bazı tatlılarda bol miktarda bulunan nişasta gaza sebep olur. Gaz yapmayan tek nişasta pirinçtir.

Erimeyen veya eriyen lifler de gaz oluşumuna sebep olabilir. Erimeyen lifler daha fazla gaza sebep olurken eriyenler ise sindirilmeden kalın bağırsağa geçip burada gaz meydana getirirler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın