Bağırsak Gazı Tedavisi

yorumsuz
623 okunma

Bağırsak Gazı Tedavisi

Bağırsak gazı, çeşitli nedenlerle bağırsakta gaz birikimini ifade eder. Vücutta sağlıklı bir durumdayken dahi belli bir miktarda gaz bulunmaktadır. Bu nedenle belli bir seviyedeki bağırsak gazı herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Aldığımız besinlerin ortaya çıkardığı bu gazlar zamanla vücuttan atılmaktadır. Ancak bazı durumlarda bağırsaklarda bulunan gazın miktarı artar. İşte bu sorunun adı da bağırsak gazı hastalığıdır.

Bağırsaktaki gaz miktarının artmasının altında 2 ana sebep olabilir. Bunlar hava yutma ve yeterli sindirememedir.

Hava yutmak, günlük yaşantımızda hepimizin karşılaştığı bir durumdur. Her gün belli bir miktar hava yutarız ancak bunlar vücuttan atılır. Bazı durumlarda yuttuğumuz havanın miktarı artar ve vücuttan atılamaz hale gelir. Bu durum bağırsaklarda gaz birikimine neden olur. Sigara içmek, hızlı yemek yemek, az çiğnemek ve içecekleri kamışla içmek normalden daha fazla hava yutmamıza sebep olur. Bu nedenle bu maddelerde dikkatli olunmalıdır.

Bir diğer hava yutma sebebi besinleri yeterince sindirememektir. Bazı durumlarda enzim yetersizliğine bağlı olarak besinleri yeterince sindiremeyiz. Yukarıda yer alan hızlı yemek yemek ve az çiğnemek de sindirimi zorlaştırır. Küçük lokmalar halinde ve iyice çiğneyerek yemek yenildiğinde ise sindirim daha kolay olur. Sindirimdeki sıkıntılar bağırsakta gaz birikmesine neden olur.

Bağırsakta gaz birikmesinin tedavisi evde başlar. Öncelikle yeme içme alışkanlıklarımıza dikkat etmeliyiz. Gaz yapma özelliği olan besinlerin tüketimini sınırlandırmalıyız. Gaz yapan besinler kişiye göre değişebilir. Kişinin hassasiyeti olduğu etkin maddeye göre farklılaşabilir. Ancak temelde gaz yapma özelliği olan besinler de mevcuttur.

Karbonhidratlar, şekerli gıdalar, süt ürünleri, bazı meyve ve sebzeler, nişasta içeren besinler ve erimeyen lifler gaza neden olmaktadır. Bu besinlerin tüketim miktarı azaltıldığında bağırsak gazı sorunu da çözülmüş olur. Ayrıca nane, papatya, rezene gibi bitkisel çaylar ile bağırsak gazını azaltmak mümkündür. Yine bağırsak gazına iyi gelen bir diğer çay anason çayıdır. Bu bitkisel tedaviler ile bağırsak gazı sorunlarına son verilebilir.

İlaç tedavisinde ise bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlayan ilaçlar verilir ve hastanın beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi için diyetler uygulanır..

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın