Bağırsak Genişlemesi

yorumsuz
1.215 okunma

BAĞIRSAK GENİŞLEMESİ

Karın bölgesinde kanın akışıyla görev yapan birçok organ ve damar bulunmaktadır. Hastanın karın bölgesindeki şikayetleri yaygın olarak bağırsaklardan kaynaklanır.

Kalın bağırsağın normalden daha geniş olmasıyla oluşan bağırsak bozukluğuna “ bağırsak genişlemesi ” denir. Tıp dilinde ise megakolon ” olarak isimlendirilir. Doğuştan gelen ve sonradan oluşan bağırsak genişlemesi olmak üzere iki çeşittir.

  1. Doğuştan Gelen Bağırsak Genişlemesi

Bazı bebeklerde doğuştan olan bağırsak genişlemesine “Hirschprung” adı verilir. Bebeklerdeki bu hastalığın sebebi bağırsakta peristaltizm hareketlerini sağlayacak sinir ganglionlarının olmamasıdır. Bebekte bağırsak hareketleri görülmez.

Daha çok erkek bebeklerde görülür ve genellikle aileden geçer. Yenidoğan bebeğin normal dışkılama yapamaması, karnının şişmesi, bulantı, istifra etmesi olarak belirti gösterir. Belirtiler bebekten bebeğe değişmektedir. Bebeğin kakasını yapması 48 saati aşabilir ve müdahale sonucu dışkılar. Kesin tedavi için geç kalmadan mutlaka çocuk doktoruna, gerekli görülürse çocuk cerrahisine başvurulmalıdır.

Genel anestezi altında rektuma biyopsi yapılarak teşhis konulur. Erken ve doğru teşhis çok önemlidir. Tedavisi ancak çalışmayan barsak bölümünün cerrahi olarak çıkarılmasıyla yapılabilir. Başarılı bir operasyonla bağırsaklar normal düzene geçerek, vücudun sağlığına kavuşur. Özel durumlarda tuvalet eğitimi verilen çocuklarda da görülür. Aşırı ve kronik kabızlık yapabilir. Tuvalet eğitimine çocuk hazır olunca zorlamadan başlanmalıdır.

Gerekli görülürse bir uzman ya da çocuk doktorundan yardım alınmalıdır. Yardım tavsiye, tecrübe şeklinde olacaktır. Çocukla ilgilenen kişinin  sabırla ve özenle çocuğa yaklaşması gerekir.

  1. Sonradan Oluşan Bağırsak Genişlemesi

Bazı insanlarda çocukluk döneminden gelen bazılarında ise yetişkinlikte başlayan, bağırsak genişlemesi kaynaklı kabızlık problemiyle karşılaşır. Tuvalet düzeni bozuk olan insanlarda görülür.

Dışkılama geciktikçe kalın bağırsakta birikir. Kalın bağırsağın özellikle uç kısmında genişleme oluşur. Karın bölgesinin alt adelelerinde ve makat adelelerinde zayıflık oluşturur. Tedavi edilmezse kronik bir hal alabilir. Bazı psikolojik rahatsızlıklar da dışkının birikerek kalın bağırsağın genişlemesine neden olur.

Böylece psikolojik sorunlar yaşayan bazı hastalarda sinirsel uyaranlar azalır. Oluşan bu rahatsızlık, kişide büyüme ve gelişim sorunu olduğunu göstermez. Genetik olan bir hastalık değildir. Dönemsel olduğu gibi kronikleşmiş de olabilir. Rektal biyopsi hastalığa kesin tanı koyacak tek yöntemdir.

Doktor ya da uzman kontrollünde düzenli boşaltıcı veya yumuşatıcı ilaçlar kullanarak hastanın şikayeti sona erecektir. Tıbbi müdahaleye ek olarak alternatif tıptan da yararlanılabilir. eğer ilaç kullanıyorsanız, mutlaka doktorunuza danışın. ilaçlar ve bitkiler aynı dönemde kullanılınca farklı tepkiler verebilir.

bitkilerden yararlanırken bir uzmandan yardım alınmalıdır. hastanın durumuna göre bitkilerin kullanımı ve ölçüsü değişmektedir. her bitkinin etkisi hastalığın evresine ve kişinin bünyesine göre değişmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın