Bağırsak Kalınlaşması, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
1.720 okunma

Bağırsak Kalınlaşması

Bağırsak kalınlaşması hastalığı bütün bir sindirim sistemini etkiler. Hastalık aynı anda birkaç bölümü etkiler ve kalınlaşmanın olduğu bölgelerdeki uzunluklar farklılık gösterebilir. Bağırsak kalınlaşması sırasında anüste iltihaplı delikler ve bazen çatlaklar görülebilir. Kanserle karıştırılsa bile bu aslında bir kanser değildir ama zamanla kanser riski oluşturabilir. Bu sebeple doktor kontrollerinin aksatılmaması ve hastalığın ciddiye alınması gerekmektedir.

Hastalık genelde ileum adlı kısmı, ince bağırsağın son kısmını sarar. Ancak kalın bağırsak ve anüste de sık sık görülmektedir. Bağırsak kalınlaşmasının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bulaşıcı olmayan bağırsak kanserinin bakteri oluşumu ile oluştuğu bilinmektedir. Ancak bu bakteri oluşumu neden meydana geliyor bilinmemektedir. Genelde 16 ile 40 yaş arası kişilerde daha sık görülmektedir. Kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Bağırsak Kalınlaşması Hastalığının Nedenleri

Bağırsak kalınlaşmasının sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Bazı bakterilerin ve genetik faktörlerin bağırsak kalınlığının oluşumunda etkili olduğu doğru değildir. Bağırsak kalınlaşması hastalığı çocuk sahibi olmaya engel değildir. Bağırsak kalınlaşmasında, ince bağırsakta oluşan bazı bakteriler görülmektedir. Ancak bakterilerin neden olduğu kesin değildir. Bağırsak kalınlaşmasının temel nedeni olarak beslenme alışkanlıkları gösterilmektedir.

Bağırsak Kalınlaşmasının Belirtileri

Bağırsak kalınlaşmasının belirtileri arasında karın ağrıları, kabızlık, yorgunluk, kusma, kilo kaybı, karında şişkinlik sayılabilir. Eğer karın kısmında iltihaplanma olursa bu durum yüksek ateşe de neden olabilir.

Kalınlaşmanın bir sonucu olarak bağırsaklarda tıkanmalar meydana gelebilir. Ayrıca zaman zaman dışkıda kan görülebilmektedir. Bağırsak kalınlaşmasının diğer belirtileri anüs bölgesinde çatlak ya da iltihaplı delikler oluşabilir. Gözlerde iltihaplanma, ağız çevresinde çıkan beyaz yaralar, ciltte kırmızı renkli şişlikler ve eklem ağrıları da belirtiler arasındadır.

Kalın bağırsağın teşhisi için hem ince hem de kalın bağırsağın görüntülenmesi gerekir. Bunlara ek olarak midenin de görüntülenmesi kesin sonuç için idealdir. Bu görüntüleme işlemi için brikolonoskop adlı bir alet kullanılmaktadır.

Bağırsaklar incelenir ve eğer gerekli görülürse biyopsi yapmak için parça alınır. Bazı durumlarda ise midenin ya da bağırsakların filmi çekilebilir.

Bağırsak Kalınlaşmasının Tedavisi

Hastalığın önlenmesi için özel bir diyet programı yoktur. Hastaların hangi besinlere tepki verdiği değişiklik gösterebilir. Bazıları süt, bazıları baharatlı gıdalar sonucu karşı bağırsak kalınlaşması ile karşı karşıya kalabilir.

Ancak her ne sebeple olursa olsun kişi kendini bilir ve şikayetleri arttıran besinlerden uzak durulmalıdır. Bazı durumlarda ise bağırsaklar dinlendirilmelidir. Örneğin hastanede yatan bağırsak kalınlaşması hastalarına sindirimi daha kolay olan besinler verilir.

Damardan besin verilmesi bunun bir örneğidir. Bağırsak kalınlaşması, ilaç tedavisi ile kontrol altına alınabilir. Ancak tamamen tedavi edilememektedir.

Bağırsakta darlık olduğunda ameliyat gerekebilir. Bu gibi bir durumda bağırsak çıkartılmadan, dar olan bölge genişletilir. Bazı vakalarda ise bağırsak uçları çıkartılır ve uç uca birleştirilir. Cerrahi müdahale sonrası bağırsak kalınlaşmasının tekrarlaması muhtemeldir. Bu sebeple pek çok cerrahi müdahale gerekebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın