Bağırsak Kanaması Neden Olur

yorumsuz
665 okunma

Bağırsak Kanaması Neden Olur

Bağırsaklarda kan damarlarının çatlaması neticesinde kanamalar meydana gelmektedir. İnce bağırsaklarda veya kalın bağırsaklarda meydana gelen kanamalarda farklı isimlendirmeler bulunmaktadır.

İnce bağırsakta yaşanan kanamalar üst Gİ, kalın bağırsakta yaşanan kanamalar ise alt Gİ kolon olarak sınıflandırılmaktadır. Buna göre bağırsak kanamalarının nedenleri, belirtileri ve tedavilerine yönelik olarak sizlere önemli ayrıntıları aktarmak istiyoruz.

BAĞIRSAK KANAMASININ BELİRTİLERİ NEDİR?
Bağırsak kanamalarının belirtileri için, öncelikle kanın geldiği yerin tespit edilmesi gerekmektedir. Dışkıya bakıldığında ince veya kalın bağırsaktan geldiğini gösterecek birtakım belirtiler olacaktır.

Kalın bağırsak kanamalarında parçalanmış bir şekilde ve kırmızı renkte olacaktır. İnce bağırsakta ise dışkı koyu ve siyah renkte olacaktır. Bu nedenle de kandan dolayı bağırsak kanamasına dair belirtilere ulaşılacaktır.

BAĞIRSAK KANAMASI HANGİ HASTALIKLARDAN KAYNAKLANIR?
Bağırsak kanamalarının görülmesinde bazı rahatsızlıklar neden olmaktadır. Bu hastalıkların neler olduğunu şimdi sizlere açıklayacağız.
Bağırsak iltihaplarına neden olan ülseratif kolit ve crohn gibi hastalıkların, bağırsak kanamasını da tetiklediği görülmektedir.
Bunun dışında polip ve kanserlerin, divertiküler hastalıkların, hemoroit hastalığının ve yapısal damar bozukluklarının da bağırsak kanamasında etkili olduğunu söyleyebiliriz.

BAĞIRSAK KANAMASININ NEDENLERİ NELERDİR?
Yukarıdaki hastalıkların dışında bağırsak kanamasına neden olan bazı durumlar bulunmaktadır. Bağırsak kanaması nedenleri arasında yer alan faktörlerden birisi de aşırı kan kaybına bağlı olarak halsizlik görülmesidir. Bağırsak kurtlar, dizanteri veya tifo kaynaklı olarak bağırsak kanamalarına şahit olabiliriz.

Karaciğerde, bağırsakta, kalp ve damar hastalıklarında görülen faktörlerin bağırsak kanamasına da neden olmakla birlikte, insanların hayatını ciddi anlamda zora sürükleyeceklerini söyleyebiliriz. İnsanların hayati tehlike yaşamalarına neden olacak birtakım belirtiler de bu aşamada görülmektedir.

BAĞIRSAK KANAMASI TEŞHİSİ NASIL YAPILIR?
Yukarıda görülen belirtiler neticesinde bağırsak kanaması olduğu tahmin edilen hastaların hikayesini dinleyen uzmanlar, birtakım tıbbi yöntemlerle teşhis uygulamasını gerçekleştireceklerdir.

Hastane ortamında gastroentroloji ve genel cerrahi uzmanları tarafından yapılacak muayene ve birtakım testler neticesinde teşhis edilebilecektir. Dışkının rengi ve değişimleri ile ilgili gaita testinden de sonuçların çıkması beklenecektir. Bunun dışında tam kan sayımı ve endoskopi veya kolonoskopi gibi görüntüleme yöntemlerinden de bağırsakların durumu hakkında fikir edinilecektir.

BAĞIRSAK KANAMASI TEDAVİSİ VAR MI?

Kanayan bölgeler teşhis edildikten sonra belirli kimyasal maddelerin enjekte edilmesi ile birlikte bu durum durdurulmaktadır. Ayrıca kanayan yer için koterizasyon ve ısı tedavisi de kanamaları durduracak tedavi yöntemlerinden olacaktır.
Bunun dışında nasıl bir tedavi yöntemi izlenmesi gerektiğine karar verecek olan uzmanların görüşlerini dikkate almanız gerekecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın