Bağırsak Kanaması Tedavisi

yorumsuz
586 okunma

Bağırsak Kanaması

Bağırsakta meydana gelen sorunlar nedeniyle makattan kan gelmesine bağırsak kanaması adı verilmektedir. Bağırsaklarda kanama oluşmasının sebebi ise bağırsak iç zarında yer alan damarların çatlamasıdır.

Bağırsak iç kanamasının ilk belirtileri, makattan ya da ağızdan kan gelmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bağırsak kanamalarına sebep olan hastalık genelde hemoroitlerdir. Ancak bazı durumlarda bağırsak iltihapları ve bağırsakta bulunan tümörler de kanamalara sebep olmaktadır.

Bağırsak tümörlerinin yayılması ile bağırsakta kanser oluşumu meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda da bağırsakta kanamalar olması muhtemeldir. Bağırsaktaki kanamalarına neden olan diğer bir etken ise iç zarı kaplayan iltihaplar veya enfeksiyonlardır.

Bağırsak kanamalarının pek çok farklı sebebi olabilir. Bu nedenle ilk olarak hangi sebepten dolayı bağırsak kanamasının meydana geldiğini anlamak gereklidir. Örneğin bazen kolorektal polipler veya kolorektal kanser hücreleri kanamaya sebep olurken, bazı durumlarda yapısal damar bozuklukları nedeniyle kanama meydana gelmektedir.

Bağırsak Kanaması Belirtileri

Bağırsak kanamasının neden olduğu semptomlar, hastalığın ne derece yayılmış olduğuna ve kanamanın yerine göre değişiklik gösterir. Hastalığın etkisi ile yayılma durumu doğru orantılıdır. Bağırsak kanamaları nedeniyle halsizlikler, dışkıda cıvıklık, kötü bir koku ve siyah bir kan akıntısı görülebilir.

Dışkının renginin ciddi biçimde değiştiği durumlarda ise gizli kanama olup olmadığı incelenmelidir. Karın ağrıları, kramp benzeri sancılar ve kansızlığa bağlı olarak oluşan iştahsızlık, vücut direncinin düşüşü ve sık sık halsizlikler görülür.

Bağırsak Kanaması Tedavi Süreci

Tedavi sürecinin başlayabilmesi için yapılması gereken ilk şey bağırsak kanamasının yerinin tespit edilmesidir. Endoskopi ile kanamanın yeri tespit edilir ve tedavi süreci başlar. Kanamanın olduğu bölgeye, kanamayı durdurabilmek için kimyasal maddeler enjekte edilir.

Kanama durduktan sonra ilaç tedavisi devam eder. Endoskopi yetersiz kalırsa cerrahi müdahale ile bağırsak kanamasının önüne geçilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın