Bağırsak Kanseri, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
856 okunma

Bağırsak Kanseri

Bağırsak kanseri, kalın bağırsak, apandisit ve rektumdaki kanserli oluşumları kapsar. Kolorektal kanser olarak da adlandırılan bağırsak kanseri, ölüme neden olan 2. kanser türüdür. Genelde kalın bağırsakta polip oluşumu sonrası meydana gelir. Yaş olarak herkesi etkileyebilse bile genelde hastaların çoğu 40 yaşını geçmiş kişiler olmaktadır. 40 yaşını geçmiş olmak ve ailede daha önce bu hastalığın görülmüş olması risk taşındığı anlamına gelmektedir.

Kalın bağırsak, rektum ve kolondan meydana gelir. Son kısımdaki bölüm rektum, ince bağırsağa kadar olan kısımlar ise kolon olarak adlandırılır. Kısmen sindirilmiş gıdalar, ince bağırsaktan sonra kolona gelir ve burada su ve minerallerinden ayrılır. En sonunda ise anüste atılmak üzere toplanır. Yani kolondan başlayan bir kansere kolon kanseri, rektumdan başlayan bir kansere rektal kanseri denilmektedir. Kanser hücreleri lenf bezleri vasıtasıyla yayılarak diğer organlara doğru ilerler.

Bağırsak kanseri riski, yaş, genetik etkenler, diyetler, sigara tüketimi, crohn ya da ülseratif kolit hastalığı taşıyıp taşımama gibi faktörlere bağlı olarak değişmektedir.

Bağırsak kanserinden korunmak amacıyla, hastalığın erken teşhis edilebilmesi için, düzenli olarak tarama yaptırılmalıdır. Aşırı kilodan kaçınılmalı ve düzenli egzersizler ile tedbir alınmalıdır. Özellikle sigara ve alkol kullanımının bırakılması riski epey azaltmaktadır. Lif bakımından zengin besinleri tüketmek, bağırsak kanseri riskini azaltan bir etkiye sahiptir.

Bağırsak Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Bazı durumlarda bağırsak kanserinin belirtileri, hemoroid hastalığı ile karıştırıldığı için hastalığın geç teşhis edilmesine sebebeiyet verebilmektedir. Ancak bu belirtiler ortaya çıktığında hemen bir doktora başvurulmalı ve gerekli testler yapılmalıdır. Hastalığın kesin teşhisinin yapılması, tedavi sürecinde oldukça önemli faydalar sağlar.

Bağırsak kanserinin belirtileri, tümörün hangi evrede olduğuna bağlı olarak değişebilmektedir. Bağırsağın iç kısmında büyüyen bir tümör herhangi bir belirtiye sebebiyet vermez. Ancak büyüme ilerledikçe tıkanmaya sebep olur ve gaz ve dışkı çıkarmaya engel olabilir. Sağ bağırsağımız, soldaki bağırsaktan daha geniştir ve bu nedenle ondaki belirti daha geç ortaya çıkar. Sol tarafta oluşan bir tümör daha erken belirtiye neden olur.

Dışkılama alışkanlıklarının değişmesi ve karında şişlik gibi durumlarda hemen doktora başvurulmalıdır. Eğer geç kalınırsa bağırsakların tıkanması muhtemeldir. Genelde bağırsak kanserinin belirtileri bağırsakların tam olarak boşaltılamaması, sık sık kabızlık ve ishal görülmesi, dışkılama alışkanlıklarında değişiklikler meydana gelmesi, karında şişlik, yorgunluk, gaz ve kramp oluşumu, kilo kaybı, bulantı ve kusmadır.

Kalın bağırsak kanserinin ilk evresinde kanserin oluşumu henüz kolon ya da rektumun iç duvarında bulunmaktadır. Sonraki evresinde kanserli doku kolonun ya da rektumun içlerinde doğru ilerlemiş haldedir. Bu evreden sonra kanserli dokular iç kısımlara kadar yayılır ancak henüz lenf dokularına tesir etmemiş haldedir. Bağırsak kanserinin bir sonraki evresinde kanserli dokular artık lenf bezlerini de sarmış haldedir. Bağırsak kanserinin son aşamasında ise önce karaciğer sonra akciğerlere kadar yayılmış durumdadır.

Bağırsak Kanseri Tedavi Süreci

Bağırsak kanserinin tedavisi cerrahi müdahale ile olmaktadır. Kanserli dokular ve onlarında çevresindeki kısmen sağlam dokular ameliyatla alınır. Tümörün evresine ve ne kadar yayıldığına bağlı olarak kemoterapi ve radyoterapi de uygulanabilir. Tümör oluşumu anüse çok fazla yakınsa, anüs alınır ve hastaya karından dışkılama yaptırılır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın