Bağırsak Kurdu Dökme

yorumsuz
900 okunma

Bağırsak Kurdu Dökme

Bağırsak kurdu, sindirim sisteminin önemli bir parçası olan kalın bağırsaklarda görülen en bulaşıcı hastalılardan biridir. Beyaz bir solucanı andıran parazitler, genellikle kalın bağırsakta ve ince bağırsağa yerleştikleri görülür. Bağırsak parazitlerinin aşırı şekilde çoğalması durumunda ise, kalın bağırsaktan ayrılarak mesane bölgesine inerler. Tenya, solucan ve kıl kurdu olarak üç çeşit bağırsak kurdu vardır.

Bağırsak kurtlarının üremesi yumurtlama evresi ile gerçekleşir ve insanlara da bu yumurtalar sayesinde bulaşırlar. Ülkemizde en sık görülen bağırsak parazitleri genellikle kıl kurtlarıdır. Bu kıl kurtları 1-2 mm. Çapında ve 1-2 santimetre boyunda olur. Tenyalar ise, tedavi edilmedikleri takdirde 1-2 metre kadar büyüyebilirler.

Bağırsak kurtları, işlenmiş et ürünlerinin sağlıksız koşullarda üretilmesi ve bu yiyecekleri tüketen kişilere kolayca üreyebilmektedir. Kirli suların olduğu bölgede yetişen sebze ve meyvelerin yenmesi de kıl kurtlarının oluşumunu kolaylaştırır. Bu sebeple alınan sebze ve meyvelerin temiz ve bol suyla yıkanması, mümkünse sirkeli suda bekletilmesi bu hastalığa yakalanma riskini azalmaktadır.

Özellikle çocukların temizlik şartlarını tam olarak yerine getirememelerinden dolayı hastalık çocukluk çağında daha sık görülmektedir.

Hastalık her zaman belirgin bir belirti vermez. En sık görüle belirtilerin başında, makatta kaşıntı, gece diş gıcırdatma, uykuda aşırı salya akıtılması, mide bulantısı, halsizlik, kansızlık, ishal veya kabızlık durumu, yeme bozuklukları, vitamin eksikliği ve kansızlık gelir.

Bağırsak kurdunun tespiti klinik muayene ve çeşitli testlerle kolayca tespit edilmektedir.  Bulaşıcı bir hastalık olan bağırsak kurdunun tedavisi uygun tıbbi ilaçlarla ve bitkisel tedavi yöntemleri ile mümkündür.

Doktorunuzun verdiği ilaçları zamanında ve doğru bir şekilde kullandığınızda bağırsak kurtlarının kolayca döküldüğünü göreceksiniz. Ayrıca alternatif tıp dediğimiz bazı bitkileri de uygun şekilde tükettiğinizde bu bağırsak parazitleri yok olmaktadır.

Bağırsak kurdunun dökülmesinde en bilinen bitkiler arasında kabak çekirdeği, kekik ve papatya gelmektedir.

Tüm bu tedavilerin uzman bir doktor kontrolünde yapılması hastalığın daha çabuk ve etkili bir şekilde tedavi edileceği asla unutulmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın