Bağırsak Kurdu Nedir

yorumsuz
832 okunma

Bağırsaklarda Yerleşen Parazitler ; “Bağırsak Kurtları”

Bağırsak kurtları diğer adıyla “Tenya” bağırsaklarda yerleşen küçük solucanlardır. Bu canlılar bir nevi parazit olarak sayılır ve beyaz renktedir. Vücudumuzdaki yerleşim alanları kalın ve ince bağırsaklar olarak bilinir.

Bazı ekstrem durumlarda bu parazitlerin kalın bağırsaklardan çıkıp mesane yollarında da yerleştiği durumlar söz konusudur. Bağırsak kurtları fizyolojik yapı itibariyle yumurtayla üreyen canlılar olarak tespit edilmiştir. Bu yumurtalar herhangi bir sebepten ötürü insan vücuduna bulaşarak yerleşim bölgesi olan bağırsaklara iner. Vücutta en çok rastlanan parazit kıl kurtlarıdır.

Bu kurtlar birkaç milimetre çapında ve birkaç santimetre boyunda oluşum sağlar. Tedavi edilmediği durumlarda tenya’ya dönüşebilir ve uzunlukları birkaç metreyi bulan boyutlara ulaşabilir.

Bağırsak Kurtları ve Parazitler Pis ve Hijyenik Olmayan Ortamlara Davetiye Çıkartıyor

Bağırsak kurtları genellikle hijyen ortamı bulunmayan durumlarda olmayan et ürünlerinden insan vücuduna geçerek içeriğinde yoğun miktarda tenya barındırır. Bağırsak kurtlarının insan vücuduna sirayet etmesi sadece sağlıksız et üretimiyle kısıtlı kalmayıp pis sularla yıkanan sebze ve meyvelerle de bulaşmaktadır.

Bu konuda sebze ve meyvelerin alındıktan sonra tüketim aşamasına gelindiğinde öncelikle sirkeli suyun içinde bir süre bekletilmesi ve ardından çok iyi bir şekilde yıkanması gerekmektedir. Bu parazitlerin diğer bir şekilde bulaşma olasılığı da hayvan dışkıları ve topraktan oluşmaktadır.

Bütün bu olasılıkların dışında bağırsak kurtlarının aynı ortamda yaşayan insanlardan birbirine geçtiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bağırsak kurtları daha çok çocuklarda oluşur. Bunun nedenleri arasında çocukların hijyen kurallarına yeterince dikkat gösterememesinden kaynaklanmaktadır.

İshal, Kansızlık, Halsizlik, Vitamin Eksikliği İle Belirti Gösteriyor

Bağırsak kurtları ve parazitleri çeşitlidir. Bu parazit ve kurtlar hiçbir emare vermeksizin vücuda yerleşerek yaşamını sürdürür. Bazı bünyelerde sıklıkla ishal ve kabızlıklarla karşılaşılır. Vücutta halsizlik oluştururlar. Vitamin eksikliği ve kansızlık vb. durumlarla rahatsızlık verebilir.

Periyodik olarak karın ağrılarına yol açar. Mide rahatsızlıkları ve mide bulantıları ortaya çıkar. Bu belirtilerin açığa çıkması durumunda derhal parazit uzmanı bir doktora görünmek öncelikli yapılması gerekenlerin arasında gelmelidir.

Bağırsak kurtları aynı zamanda karaciğere de zarar veren canlılardır. İnce bağırsaklarda yaşamını sürdüren parazitler yenilen besinlerin faydalı olanlarını hemen emdiğinden ötürü kansızlık ve vitamin eksikliğine yol açmakta olup iştahsızlık belirtileri meydana gelir. Bağırsak kurtlarının tedavisinde ilk aşama olarak bağırsaklara yerleşen parazit türünün tespiti önemlidir.

Bu tespitler dışkı testleri, ultrason, MR vb. uygulamalarla belirlenen yöntemlerden oluşur. Parazit ve bağırsak kurtlarının belirlenmesinden itibaren ilaç tedavisiyle başlanan süreçler içinde kesin netice alınamadığı durumlarda ve ilerleyen durumlar karşısında bu parazit ve bağırsak kurtlarının ameliyatla giderilmesi önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın