Bağırsak Kurdu Tedavisi

yorumsuz
497 okunma

Bağırsak Kurdu Tedavisi

İnce ve kalın bağırsaklarda görülen, insan sağlığı için ciddi sorunlar yaratan bağırsak kurtları, sağlıksız ve hijyenik olmayan ortamlarda yer alır. Bağırsak kurtlarının dökülmesi için hem tıbbi, hem de bitkisel olacak şekilde çok fazla tedavi yöntemi mevcuttur. En genel hali ile, bağırsak kurdu oluşumunun ilk belirtisi şiddetli karın ağrıları ile başlar ve daha sonra hasta hızla kilo kaybeder.

Bağırsak kurtlarının tamamen dökülmesi için öncelikle hasta için kesin tanı koyulmalı ve bunun için gerekli tüm testlerin yaptırılması gerekir. Daha sonra bağırsak kurdu problemi yaşayan bireyin yaşamakta olduğu ev içerisinde bulunan her bireyin de risk altında olduğu hatırlanmalı, tedaviye herkes dahil edilmelidir. Çok çabuk bulaşabilen ve yayılma gösteren bağırsak kurtlarından kurtulduktan sonra yeniden oluşma ihtimali her zaman var olacağı için, tedavi ve temizlik kontrolleri sürekli olacak şekilde sağlanmalıdır.

Bağırsak kurdu, tıp dünyasında bilinen hali ile, düzensiz ve sağlıksız şekilde beslenen ya da hijyenik bir çevrede olmayan bireylerde görülmesi ihtimali çok fazla olan ve hızlı bir şekilde de çoğalma gösteren parazitlere denmektedir. Bağırsak kurtlarının ev içerisinde yalnızca bir bireyde bulunması demek, aynı zamanda evdeki diğer bireylerin de risk grubu içerisinde olması anlamına gelir. Tüm bağırsak kurtları, bulaşıcı olma özelliği gösterdiği için, tedavisinde tüm ev bireylerinin doktora gitmesi ve tedavi yöntemlerine uyması beklenir.

Bağırsak kurtlarının dökülmesi için fayda sağlayan ilaçlardan bazıları;

– Andozol
– Yomesan
– Sitrax
– Molit
– Kontil
– Nidazol
Bu tür ilaçların alınabilmesi ve kullanılabilmesi  için elbette ilgili doktorların izni olması zorunludur. Düzenli bir kontrol ile birlikte yapılacak tetkikler ve testler ile, doktorlar hasta için en uygun ilaçları yazacaktır.

Bağırsak kurdu olduğu teşhis edilmiş çocukların her sabah mutlaka makat bölgeleri bol sabun ve uygun derecedeki sıcak su ile yıkanmalıdır. Tüm iç çamaşırlar, düzenli ve sık olacak şekilde sıcak su ile yıkanıp değiştirilmelidir. İç çamaşırları yıkandıktan sonra yüksek ısı ayarı ile mutlaka ütülenmelidir. Bağırsak kurdu tedavisi ile birlikte sağlık ve hijyen koşulları daha iyi seviyeye getirildiği zaman, bu hastalığın yeniden oluşma riski ciddi derecede azalacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 9 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın