Bağırsak Kurtları Çeşitleri

yorumsuz
673 okunma

Bağırsak Kurtları Çeşitleri

Tedavi edilebilir bağırsak hastalıklarından olan bağırsak kurtları çeşitli ile ilgili yazımızda gerekli detayları bulabileceksiniz.

Yuvarlak ve yassı olarak iki şekilde görülen bağırsak kurtlarında, yuvarlak olanlara solucan, yassı olanlara ise şerit adı verilmektedir.
Buna göre en çok rastlanan bağırsak kurtları çeşitlerini sizlere aktarmak istiyoruz.

OKSIRYURLER
İnce bağırsakta yaşayan beyaz ve kıvrımlı ince kurtlar olarak görülmektedir. Şiddetli kaşıntılara neden olmaktadırlar. Bayanlarda vajinaya yerleşebilen ve egzamaya neden olan bu bağırsak kurdu dışkıda görülebilmektedir. Bu bağırsak kurdunun vücutta baş dönmesi, asabiyet ve kansızlığa neden olacağı bilinmelidir.

TRİKOSEFALLER
Kalın bağırsaklara yerleşen ön kısmı kalın, arkası ise ince olan bağırsak kurdu çeşidi olarak bilinmektedir. Bağırsağın içinde yer alan ince zardan kanla beslenmektedirler. Belirtileri baş ağrısı, baş dönmeleri veya asabiyet olarak görülmektedir.

Neden olduğu rahatsızlıklar arasında tifo, kolera ve dizanteri bulunmaktadır. Bağırsak tedavilerinde uygulanan yöntemlerin uzun süreli olarak sağlanması, bağırsak kurtlarından kurtulmayı başarmanızda etkili olacaktır.

ASKERİTLER
İnce bağırsağa yerleşen askeritler, bağırsak kurtları arasında yer almaktadır. Dışkılar nedeniyle sebzelerden bulaştıkları bilinmektedir.

Bu nedenle iyi yıkanmayan ya da pişmeyen sebze ve meyvelerden ince bağırsaklara yerleşirler.

En fazla çocuklarda görüldüğü bilinmektedir. Makat kaşıntısı, karın ağrısı ve şişmesi ile kusma şeklinde belirtileri bulunur.

Çocuklarda ise daha ağır seyreden epilepsiye benzer nöbetler ve duyu ya da görme organlarında hasarlar şeklinde belirtileri de bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın