Bağırsak Kurtları Nasıl Dökülür

yorumsuz
608 okunma

Bağırsak Kurtları Nasıl Dökülür

Bağırsak kurtları yerleştikleri organlar üzerinde çok ciddi ve tehlikeli problemlere neden olabilmektedir. Örneğin; apendis tıkanması yaratarak apendisit hastalığını meydana getirebilmektedirler. Kız çocuklarında genital bölgeye yerleştikten sonra çeşitli iltihapları oluşturabilirler. İdrar yolları enfeksiyonunda da bağırsak kurtlarına çoğu zaman rastlanmaktadır.

Bağırsak kurtlarına bağlı olarak gelişen enfeksiyonlara etki edecek, etkili ve güvenli içeriklerden üretilen ve antiparazit özellik gösteren ilaçlar ile tedavi sağlanabilmektedir.

Bağırsak kurdu dökülmesinde kullanılan birçok ilaç türü bilinmektedir. Tek doz alınacak şekilde kullanılan bu ilaçlardan bazıları şunlardır;

– Pirantel pamoat,
– İvermektin,
– Mebendazol,
– Pirvinium pamoat ya da
– Albendazol olarak sayılabilir.

Bu ilaçlar genel olarak tüm yetişkinler ve 2 yaşın üzerindeki çocuklar için uygundur. 100 mg’lık olan türleri tercih edilmektedir. Her ilacın farklı farklı etkileri de mevcuttur ve doktor tarafından bilgilendirilmesi sağlanır.  Enfeksiyona neden olan bağırsak kurdu bir ev içerisinde bireyden bireye geçiş gösterebilir. Tedavi mutlaka her birey için sağlanmalıdır.

Bağırsak kurtlarının dökülmesi için öncelikle gelişmekte olan kurtlar tespit edildiğinde erişkinlere için antihelmintik ilaçlar devreye girmelidir. Eğer yayılma başlamışsa ve yumurtalar çeşitli bölgelerde tespit edilmişse daha farklı ilaçlar ile desteklenebilir. Çevre kirliliği, çocukların tırnaklarını emmesi gibi daha pek çok nedenden dolayı yayılma göstereceği için ilaç kullanımı ile birlikte temizlik ve hijyen kuralları tam anlamıyla yerine getirilmelidir.

Eğer tüm ailede görülen bir durum oluştuysa, mutlaka çocukları bu konuda bilgilendirmek ve her birey için tek tek doktorla görüşmek gerekecektir. Her bağırsak kurdunun dökümü için aynı ilaçlar aynı bireylerde fayda sağlamayabilir. Bu nedenle tedavi için özel muayene ve testler de gerekir.

Bağırsak kurtlarının dökülmesi için ilaç kullanan bireylerin, bu dönemde dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. Bağırsak kurdunu döktükten sonra tekrarlamaması için de bu adımları uygulamak çok önemlidir.

Bunlar;
Daha sık şekilde ve sıcak su ile banyo yapmak,
Ellerin her zaman iyi bir şekilde yıkanması,
Tırnakların kısa kullanılması,
Yatak çarşaflarının, havluların ve nevresimlerin sıcak su ile yıkanması,
Tüm odaların her zaman havalandırılması,
Tedavinin gerektiği süre boyunca devam ettirilmesi ve ilaçların ihmal edilmemesi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın