Bağırsak Kurtları Tedavi

yorumsuz
636 okunma

Bağırsak Kurtları Tedavi

Vücudumuzun sindirim sisteminde konaklamakta olan bağırsak kurtları ince ve kalın bağırsaklardaki oluşumuna göre farklı isimlerde anılmaktadırlar. Görünüm olarak farklılıkları bulunan bağırsak kurtları çeşitlerinin oluşumu, belirtileri ve tedavisine yönelik önemli ayrıntıları sizlerle bu yazımızda paylaşmak istiyoruz.

BAĞIRSAK KURTLARI OLUŞUMU NASILDIR?
İnsanların vücuduna çeşitli sebeplerden dolayı giren yumurtaların ince ve kalın bağırsağa yerleşmesi neticesinde bağırsak kurtları oluşmaktadır. Hijyenik olmayan et ürünleri ile sebze ve meyvelerden insanlara bulaşabilmektedir. Topraktan besinlere ulaşan veya pişmeyen sebzelerden geçebilen bağırsak kurtlarının kıl kurdu ve tenya çeşitleri yoğun olarak görülmektedir.

BAĞIRSAK KURTLARI BELİRTİ VERİR Mİ?
Vücuda girdiği andan itibaren ishal, karın ağrısı, huzursuzlanma, kaşıntılar, alerji, mide bulantısı, iştah kaybı, aşırı yemek, kansızlık, vitaminsizlik, halsiz kalma gibi belirtilerle ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlardan en az birini yaşamanız halinde uzman kliniklere başvuru yapmalısınız.

Yapılacak bazı testler sonucunda bağırsak kurtlarının belirtilerinde haklı olup olmadığınız belirlenmektedir. Eğer testlerin sonucunda bağırsak kurtlarına rastlanırsa, hastanın durumuna göre uygun tedavi şartları sağlanacaktır.

BAĞIRSAK KURTLARI TEDAVİSİ NASILDIR?
Hastaların doktora başvurması durumunda ilaçla tedaviye başlanacaktır. Hangi ilaçların kullanılması gerektiğine tek başınıza karar vermemelisiniz. Mutlaka uzman bir doktorun fikrini almanızın bağırsak kurtlarının kalıcı tedavisi aşamasında önemli olduğunu unutmamalısınız.

Bunun dışında bitkisel tedavi yöntemleriyle de bağırsak kurtları düşürülmektedir. İlaç ve doğal tedavilerin yanı sıra çevre ve beden temizliğine de dikkat edilmelidir. Böylece bağırsak kurtlarının tedavisi için iç çamaşırlarından, yakın temaslara kadar çeşitli konulara dikkat edilmesi gerekecektir.

Tedavi sürecinde tüm ailenin birlikte hareket etmesi, tedavinin başarısız açısından çok daha önemli olacaktır.

Tüm bu tedbirlere rağmen iyileşmeyen bağırsak kurtları vakasında cerrahi yöntemler gündeme gelecektir.

Bağırsağın uç kısımlarından açılacak kesiler sayesinde bağırsak kurtlarının çıkarılması sağlanacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın