Bağırsak Kurtları

yorumsuz
631 okunma

Bağırsak Kurtları

Bağırsak kurtları diğer bir adı ile bağırsak parazitleri, günümüzde oldukça yaygın bir nüfusun hayatını etkilemektedir. Genel olarak ince bağırsak ve kalın bağırsakta bulunmaktadırlar. Üremelerini yumurta ile sağlamalarının yanında pek çok yerden bulaşma imkanları vardır. Bunlar arasında hava, pis su, çiğ et, musluk ve toprak yer alır. Bulaşma şekilleri yumurtalarının insan vücuduyla buluşması ile gerçekleşmektedir. Bağırsak kurtlarının sebep olduğu hastalıkların çoğu belirti göstermeden vücuda yayılmaktadır.

Teşhisinin koyulması ise dışkı tahlili ile mümkün olacaktır. Kimi zaman belirtiler bağırsak kurtlarının yerleşim gösterdiği bölgeye, cinslerine ve çoğunluklarına bağlı olarak değişiklik göstermektedirler. Bu belirtiler arasında çoğu zaman ortaya çıkan ishal ve kabızlık, makat bölgesinde kaşıntı hissi, mide bulantıları, kansızlık, geceleri yastığa aşırı salya akması, vitamin eksikliği, halsizlik ve beslenme bozuklukları yer almaktadır. Bu belirtilerden birkaçı görüldüğü takdirde doktora başvurulmalı ve düzenli aralıklarla tahlil yaptırılmalıdır. Bağırsakta bulunan kurtlar, yenen besinleri vücudumuzdan önce emmektedirler. Buna bağlı olarak yararlı vitaminlerde de emilim görülmesi sebebiyle çeşitli vitamin eksiklikleri, kansızlık ve halsizlik ortaya çıkar.

Çengelli kurtlar da bağırsak duvarlarına yapışık halde bulunmaktadır. Direk kanı emen bu canlılar ise direkt kansızlığa sebep olmaktadırlar. Kıl kurtları ise kalın bağırsakta yerleşim göstermekte olup yediğimiz besinlere bir etkileri olmamaktadır. Ancak kimi zaman iştahsızlık yaşanmasına sebep olmaktadırlar. Bağırsak kurtları düğümlenmesi gibi durumlar ise kabızlık ve ishale yol açmaktadır. Teşhisi sırasında öncelikle hastanın ailesinden herhangi birinde bağırsak kurtlarına rastlanıp rastlanmadığı öğrenilir. Bu durum hastalık hakkında fikir sahibi olabilmek açısından oldukça önemlidir. Ardından hastanın nasıl bir ortamda bulunduğu sorulmaktadır. Nasıl bir ortamda yemek yediği ve nasıl sular içtiği de bağırsak kurtları için bir fikir oluşturmaktadır.

Bu bilgiler doğrultusunda doktorun bağırsak kurtlarına dair bir şüphesi olması durumunda hastadan gaita tahlili yapması istenmektedir. Gaita tahlili bir nevi dışkı incelemesidir. Bu tahlil birkaç defa yapılmaktadır. Bunun nedeni ise her dışkıda bağırsak kurdu yumurtasına rastlanmayabilir, bu yüzden tahlil tekrarlanarak kesin teşhis koyulmaktadır. Kıl kurtlarında ise bu durum farklılık gösterir. Kıl kurtları genellikte dışkıda bulunmaz, aksine makat çevresinde yer almaktadırlar. Onların teşhisi için hastanın makat çevresine selofan bant yapıştırılarak çekilir ve incelenir. Kıl kurdunun varlığı bu bantla ortaya çıkmaktadır.

Bağırsak kurdu tedavisinde bitkisel ve ilaç ile olmak üzere birkaç yöntem mevcuttur. Bağırsak kurdu ilacı genellikle şurup şeklindedir ve 2 dozluktur. İlk dozun alınmasının üzerinden iki hafta geçtikten sonra ikinci doz alınmaktadır.  Bu ilaçla birlikte hastanın hijyenine dikkat etmesi de oldukça önemlidir. Hastanın vücudunun üzerinde bulunan bağırsak kurdu yumurtalarının da temizlenmesi ancak bu şekilde mümkün olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın