Bağırsak Kurtlarından Nasıl Kurtulabiliriz

yorumsuz
736 okunma

Bağırsak Kurtlarından Nasıl Kurtulabiliriz

Hem ince bağırsakta, hem de kalın bağırsakta yaşamaya başlayan ve çeşitli sorunları beraberinde getiren bağırsak kurtlarından nasıl kurtulabiliriz sorusunun yanıtını sizlerle paylaşacağız.

Beyaz solucan görünümünde olan bu kurtlar parazit canlılar olarak bağırsaklarda yer edinirler. En sık görülen bağırsak kurtları kıl kurdu olarak görülmektedir.

BAĞIRSAK KURTLARI NASIL BELLİ OLUR?
Bağırsak kurtlarının çeşitlerine göre belirtileri de değişmektedir. Bazen hiç belirti vermese dahi, genel olarak karın ağrıları, ishal veya kabızlık durumu, huzursuzlanma, makatın kaşınması, mide bulantıları, iştah kaybı, kan eksikliği ve diş gıcırdatmaları şeklinde belirtileri bulunmaktadır.

Bu durumları yaşamanız halinde hemen bir parazitoloji uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir.

BAĞIRSAK KURTLARI NEDENLERİ NEDİR?
Genellikle iyi pişmeyen et ürünlerinden veya sebze ve meyvelerin iyi yıkanmamasından kaynaklı olarak bağırsak kurtlarının yumurtaları vücudumuza giriş yapmaktadırlar.

Bu meyve ve sebzelere topraktan bulaşan ya da hayvan dışkılarından geçen kurtların çeşitli bulaşma yöntemleri bulunmaktadır. Havadan, aynı ortamda bulunmaktan veya tüketimden kaynaklı olarak bulaştıkları bilinmektedir.

Çocuklarda hijyenik ortamların sağlanmaması halinde daha sık görülmektedir.

BAĞIRSAK KURTLARI TEŞHİSİ NASIL YAPILIR?

Bağırsak kurtları ile ilgili şikayetlerinizi aktarırken, daha önce yakın çevrenizde böyle bir durumu yaşayan kişilerin olup olmadığını belirtmeniz son derece önemli olacaktır.

Yemek yediğiniz ortamlardan, içtiğiniz suyu temin ettiğiniz ortamlara kadar her türlü incelemeler yapılacaktır. Gaita testi ile de yapılacak teşhis yöntemlerinin ardından bağırsak kurtlarının olduğu anlaşıldığında, gerekli tedaviler uygulanacaktır.

Bu sayede aile içerisindeki diğer kişilere de bulaşma ihtimali ortadan kaldırılacaktır.

BAĞIRSAK KURTLARININ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Bağırsak kurtlarının tedavisinde çeşitli ilaçlar önerilmektedir.

Bunları uzman doktorlar eşliğinde kullanmanız tavsiye edilecektir.

Bununla birlikte vücuttan atacağınız kurtların eşyalarınıza bulaşmış olması ihtimaline karşı, çevre temizliğini ve kıyafetlerle ilgili yıkama işlemlerini de sık sık tekrar etmelisiniz. Bunun yanı sıra bitkisel tedavi yöntemleriyle de bağırsak kurtlarından kurtulabileceğinizi unutmamalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 9 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın