Bağırsak Kurtlarının Belirtileri

yorumsuz
685 okunma

Bağırsak Kurtlarının Belirtileri

Latince adı ascarid ile de bilinen bağırsak kurtları, parazit özellik gösteren kurt türlerinden birisidir. Bağırsak kurtları, enfeksiyon oluşumuna da neden olur. İnsan vücuduna yerleşerek burada hayatlarını sürdürürken insanlara içeriden zarar verirler.

Yumurtalarını ve kendilerini geliştirmek için insan vücudunu yuva olarak kullanmaktadırlar. Boyları birkaç cm’den metrelere dek ulaşabilen bağırsak kurtları çok hızlı ve kısa sürede çoğalma gösterir.

Dünya genelinde hem çocuklar hem de yetişkinler üzerinde yaygın bir şekilde görülen bağırsak kurtları pek çok hastalığı da beraberinde getirir. Genellikle hafif semptomlar ile kendisini gösteren etkiler, herkeste aynı şekilde devam eder.

Ancak diğer organlara yayılma gösterirse, daha ciddi sağlık problemlerine neden olmakla birlikte, belirtileri de şiddetli bir şekilde kendisini gösterir. Karaciğer ve akciğere de yayılabilen bağırsak kurtlarından korunmak önemlidir.

En fazla görülen bağırsak kurdu belirtileri ise şöyledir;

1.Şiddetli Karın Ağrıları

Bağırsak kurtları, bağırsaklara yerleştiğinde burada bulunan kan ve dokulardan beslenirler. Vücutta yaşamasını devam ettirdikçe de karın ağrısı meydana gelir.

2.Mide Bulantısı ve Kusma

Vücutta yabancı bir madde etkisi yaratacağı için mide bulantısı da oluşacaktır. Bağırsakların normal işleyişine de zarar vermekte ve kusma ile sonuçlandırmaktadır.

3.İshal Oluşumu

Sindirim sisteminin bozulması ile birlikte ishal de mutlaka meydana gelecektir.

4.Kanlı Dışkı

Bağırsak dokularına zarar veren bağırsak kurtları nedeniyle sindirim sisteminde ince bağırsaklar olumsuz etkilenir ve bu durumun sonucunda da dışkıda kana rastlamak da normaldir.

5.Halsizlik ve Yorgunluk Hissi

Vücutta yaşarken her besinin faydalı maddelerini de emdiği için bağırsak kurtları nedeniyle vücut yorgun düşecektir.

6. Ani Kilo Kaybı

Alınan her besinden tüketim sağlaması ve vücudun beslenmesini de etkilemesi nedeniyle hem iştahsızlık hem de kilo kaybına neden olur.

7.Dışkıda Bağırsak Kurdu Çıkması

Bazı hastaların kusmasında dahi çıkabilen bağırsak kurtları, anüs bölgesine yumurtalık bırakarak dışarı çıkabilmektedir.

8. Uykuda Salya ve Diş Gıcırdatma

Bağırsak kurdunun belirtileri arasında sayılacak salya ve diş gıcırdatması da, hastalık süresi boyunca meydana gelir.

9. Anüs Bölgesinde Kaşıntı

Bağırsak kurtları nedeniyle sürekli olarak anüs bölgesinde kaşıntılar oluşur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın