Bağırsak Mantarı Belirtileri

yorumsuz
517 okunma

Bağırsak Mantarı Belirtileri

Bağırsak mantarı kontrolsüz çoğalmaya başladığında, birçok belirti gösterir. Kişide immün zafiyeti, alerji, enfeksiyona karşı dayanıksızlık( bağışıklık sisteminin zayıflaması), iltihaplı hastalıklar (romatizmal) baş gösterir.

Bağırsak florasının bozulması zamanla  karaciğer, pankreasta sorunlar çıkarır. Sindirim sistemi yeterli enzim üretemez. Kişide yağ, protein ve karbonhidrat hazımsızlığı nedeniyle yağlanma, obezite  gibi hastalıklar ortaya çıkar. Yenilen gıdalardaki toksinler, kan dolaşımıyla vücuda karışır ve gıda alerjisi ve hassasiyetlerine yol açarlar.

Bağışıklık sistemi zayıfladığında veya mantarların çoğalması için  bir ortam sunduğunda enfeksiyonlar ortaya çıkar. Bu mantarlar, kendilerini çok iyi kamufle edebildikleri için, bağışıklık sistemini rahatça atlatır ve başka organlara da sıçrarlar. Beyaz şeker ve beyaz unla beslenirler. Çok hızlı çoğalırlar. Vücutta alkol ve çeşitli kimyasal toksinler üretirler. Bu maddeler kana karışır ve temizlenmek üzere karaciğere gider..

Karaciğer bunları temizlerken yorulur ve yeterli temizleme sağlayamaz.  Temizlenmemiş toksik maddeler baş ağrısı, eklem ağrıları gibi şikayetlere yol açar.  

Bağırsak mantarı diğer organları fazlaca yayılabilmesinden dolayı çokça belirti göstermektedir. Aşağıda uzun bir liste halinde bu belirtiler verilmiştir. Bunların hepsi bir arada görülmeyeceği gibi, hastalık ilerledikçe belirti sayısı artış gösterir.

 Kronik ishal 

 Kronik kabızlık

 Kabızlık ve ishalin dönüşümlü olarak yaşanması : Bağırsak florası bozulduğu için bağırsağın görevini düzgün yerine getirememesinden kaynaklanmaktadır. 

 Makatta kızarıklık oluşması ve kaşıntı

 Midede ağrı ve ağız kokusu.

 Dilin renginin beyazlaşması

 Dişte pasa benzer bir tabaka oluşması 

 Nefes darlığı 

 Sık sık burun tıkanması

 Kulak iltihaplanmaları

 Omuz, ense ve sırt ağrısı

 Karın ağrısı 

 Kemik, kas ve organ ağrıları

 Kronik yorgunluk

 Alerjik reaksiyonlar

 Karın bölgesinde gaz

 Kokulara karşı aşırı hassasiyet

 El ve ayaklarda üşüme

 Cildin çabuk morarması

 Sindirim problemleri ve hazımsızlık 

 Mantarın migreni tetiklemesi sonucu yarım baş ağrıları 

 Kaşıntı ve kızarıklık 

 Depresyon ve anksiyete, birtakım tutarsız hareketler

 Öfke kontrolünde zorlanma

 Akne 

Kadınlara özel belirtiler:

 Kronik vajinal maya enfeksiyonları

 Adet öncesi problemlerin artması

Çocuklara özel belirtiler: 

  Hiperaktivite

  Öğrenme bozuklukları

  Be­beklerde pişik

  Uyku bozuklukları 

  Şikayetler arttığında mutlaka uzman bir doktora başvurmalıdır. İnatçı bir hastalık olduğu için inatçı bir tedavi uygulanmalıdır. Kontrollere gitmeye dikkat edilmelidir. Beslenme tavsiyelerine uyulmalıdır. Kişisel hijyene dikkat etmek son derece önemlidir. Halka açık yerlerde tuvalet kullanımında son derece titiz olunmalıdır. Bazı kişilerin bünyeleri mantar oluşumuna yatkındır. Bu kişilerin bağırsakları temizlemeye yardımcı bitkileri ara ara kullanması iyidir. Mantar oldukları zaman da bu bitkiler belirtileri azaltacaktır. Bitki ilaçlarıni gelişigüzel kullanmamaya özen gösterilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın