Bağırsak Nedir? Bağırsak Hastalıkları Nelerdir?

yorumsuz
519 okunma

Bağırsak, beden için besinlerin emilimi ve boşaltılmasından sorumludur. Besinlerin kana girişini ve ardından kalan bölümün da çıkarımını olanağı sağlar.

BAĞIRSAK NEDİR?

Bağırsak, sindirim sisteminin mide ile anüs aralarında kalan bölümüdür. İnce ve kalın bağırsak olarak 2 ana kısmı yer alır. Vücut için besinlerin emilimi ve boşaltılmasından sorumludur. Yani bağırsak, besinlerin kana girişini ve sonrasında kalan bölümün da çıkarımını sağlar. Erişkin bir kişinin ince bağırsağı yedi metre uzunluğundadır.

BAĞIRSAK HASTALIKLARI NELERDİR?

Kötü Emilim
İnce bağırsağın görevini tam anlamıyla yerine getirememesiyle oluşur. En büyük belirtisi kilo kaybı ve ishaldir.

Bağırsak Solucanı
İnce bağırsağa yerleşip enfeksiyona neden olan bu canlı, omurgasızdır. Bir asalak türüdür ve ilaçla tedavi edilmesi gerekir. Bununla birlikte teşhiste geç kalınırsa ve akciğere ulaşırsa, akciğer iltihabına da sebeb olurlar.

Bağırsak tıkanması
Bağırsak tıkanması bedende 4 biçimde ortaya çıkabilmektedir.

Bunlar;

  • İnce ve kalın bağırsağın iç içe geçerek tıkanması,
  • Bağırsakların fıtık kesesinde boğulması,
  • Bağırsağın tümör ve yukarıdaki biçimlerde tıkanması,
  • Bağırsak gazlarının ve dışkının dışarı çıkamaması halinde sıralanabilirler.

Kolit ve kolon kanseri
Kalın bağırsağın iltihaplanmasına verilen addır. Ülseratif kolit, asalında stres kaynaklı bir rahatsızlık olduğundan, saptanan kesin bir tedavi yolu bulunmamaktadır. İlaçlar ise hastalığın ilerlemesini önlemek için kullanılır. Hayat boyu ilaç tüketimi gerektirir ve dikkat edilmediği halde kolon kanserine dönebilmektedir.

Chron hastalığı
Sindirim kanalında ağızdan anüse civarı bir ya da çok sayıda bölümlerde meydana çıkabilen iltihabi ve kronik bir hastalıktır. Kolit de bu iltihabik hastalıklardan biri olarak sayılabilir.

Sebepleri tam olarak olarak bilinmemekle beraber, genetik faktörler ve çevresel etkenler bu hastalığı tetiklemektedir. Bu hastalığa “özbağışıklık” hastalığı da denmektedir. İlk bulguları yorgunluk, karında şişlik, uyuma isteği, karın ağrısı, ishal ya da kanlı ishaldir.

Meckel Çıkmazı
İnce bağırsağın en son bölümünde yer alan kesenin tıkanması, iltihaplanması ya da kanamasıyla belirir. Teşhisi zordur, fakat karnın sağ üst bölümünde acı ve ağrı oluşturmaktadır.

Apandisit
Vücudun kör bağırsak üzerindeki (kalın bağırsağın sonunda ) apandis denen bölümünün dışkı, safra taşı, tümör ya da bağırsak kurdu amacıyla tıkanması neticesi iltihaplanmasıdır. Apandisin, bedende ne gibi bir işlevi olduğu henüz tam anlamıyla tespit edilememiştir. Tedavi edilmezse riskli bir durum alıp karın zarının iltihaplanmasına kadar gidebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 5 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın