Bağırsak Paraziti Tedavisi

yorumsuz
474 okunma

Bağırsak Paraziti Tedavisi

Bağırsak parazitlerinin oluşum nedeni genellikle gözle göremediğimiz yumurtaları yutmamızdır. Belli bir süre kuluçka döneminde kalan bu yumurtalar, sindirim sistemi organlarından bağırsağa yerleşirler ve kurtçuklar olarak gelişmeye başlarlar.

Vücudunu konak olarak kullandıkları kişinin beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak hızla büyüyebilirler ve sürekli olarak çoğalırlar. Bu durumda kişinin gelişimi etkilenir ve besinlerden aldığı yararlı minerallerin miktarı düşer. Bağırsak parazitlerinin en sık görüldüğü grup çocuklardır.

Bağırsak parazitlerinin altında yatan sebep, pek çok farklı koşula bağlı olarak değişse de genellikle hijyen sorunudur. Kişisel bakıma ve temizliğe özen gösterilmelidir.

Özellikle aldığımız besinlerin son tüketim tarihlerine bakılmalı, bozuk, bayat ya da hijyenik olmayan besinlerden uzak durulmalıdır. Meyve ve sebzeler iyice yıkanmalı ve üzerindeki mikroplardan arındırılmalıdır. Gerekirse sirkeli suda bekletmek suretiyle tamamen arındırılabilir.

Bağırsak Paraziti Belirtileri

Bağırsak parazitlerinin ilk belirtisi genelde karın ağrısıdır. Karın ağrıları, uzun süre besin alınmadığı durumlarda daha da şiddetlenebilir.

Ağızdan sık sık salya akması, ağız kokusu, dışkının kıvamında sık sık değişimler olması, mide bulantısı, kilo kaybı ve ciltte kaşıntı gibi belirtiler de bağırsak parazitlerinin işaretleridir. Bağırsak parazitlerinin ilerleyen evrelerde karaciğer ve akciğer gibi diğer organlara da yayıldığı ve bu organların çalışmalarına da etki ettiği bilinmektedir.

Bağırsak parazitlerinin pek çok farklı türü bulunmaktadır. Tenya, kıl kurdu ve bağırsak solucanı gibi türleri en sık rastlanılanlardır. Bu türlerin tamamı ağız yoluyla vücuda giren yumurtalardan meydana gelir.

Ancak gelişim süreçleri değişmektedir. 1 yıl boyunca kuluçka dönemi geçiren parazitler bulunmaktadır. Bağırsak parazitlerinin tedavi sürecinde en önemli şey parazitin cinsini ve mevcut şeklini belirlemektir.

Bağırsak Paraziti Tedavisi

Bağırsak parazitinin tedavi sürecinde ilk olarak bağırsağa yerleşen parazitin türü saptanır. Bu amaçla dışkı testleri ve MR uygulanabilir. Parazitin türü belli olduktan sonra, o parazit türüne uygun tedavi yöntemi ile süreç başlar. Genellikle ilaç tedavisi ile parazit sorunu çözülmektedir ancak bazı ileri evre parazitlerin tedavisi için ameliyatla alınması şarttır.

Tedavi sürecine ek olarak, sonraki süreçte hastalığın nüksetmemesi için temizliğe oldukça büyük bir önem verilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın