Bağırsak Parazitleri

1 yorum
478 okunma

Bağırsak Parazitleri

Bazen gözle göremediğimiz yumurtaları yutabiliriz ve yuttuğumuz bu yumurtalar belirli bir süre sonra sindirim sistemimizi etkilemeye başlarlar. Kurtçuk olarak gelişen bu yumurtalar kişinin vücudunu konak olarak kullanır. Kişinin beslenme düzenine bağlı olarak büyürler ve çoğalırlar. Çoğaldıklarında ise kişinin sağlığını kötü etkilemeye başlarlar. Bağırsak parazitlerinin pek çok farklı türü vardır ve genellikle çocuklarda daha sık görülür.

Bağırsak Parazitleri Neden Oluşurlar?

Bağırsak parazitlerinin ortaya çıkışları birçok nedene bağlı olabilir. Çevresel etkiler önemli bir yeri kaplar. Temiz, hijyenik bir ortamda yaşanmadığı takdirde bağırsak parazitleri oluşabilir. Kişisel bakım ve kişisel temizlik oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra besinlerin temiz olmasına da dikkat edilmelidir. Örneğin sebze ve meyvelerinde yıkanmadan yenmesi bağırsak parazitlerine sebep olabilir. Çiğ ya da az pişmiş et tüketimi de parazit oluşumunu tetikleyebilir.

Bağırsak Parazitleri Belirtileri

Bağırsak parazitleri genelde karın ağrısı ile başlamaktadır. Besin tüketimi azaldığında ağrılar artmaya başlar. Parazitler bağırsağa yerleştiyse sürekli olarak sancıya sebep olurlar. Etkilerini uzun süre kaybetmezler.

Uyurken ağzımızdan sık sık salya akabilir ve parazitler ağız kokusuna sebep olabilir. Yani ağızdan salya akması durumu da parazitlere sebep olmaktadır. Eğer dışkının kıvamı sürekli değişiyorsa ve ishal gibi bir hal alıyorsa parazitlerin etkili olduğu söylenebilir. Bağırsak parazitleri kilo kaybına ve kilo alamamaya, mide bulantısına, ciltte artan kaşıntılara sebep olur. Parazitler zamanla yayılabilir ve karaciğere, hatta zaman zaman akciğere bile sıçrayabilirler. Yayıldıkları organların görevlerini yerine getirmelerine engel olurlar ve böylelikle kişinin sağlığını doğrudan etkilerler.

Bağırsak kurtlarının etkileri ise biraz daha farklıdır. Bağırsak kurtları anüs çevresinde de bulunabildiklerinden ötürü daha sık oluşurlar ve yoğun şekilde kaşıntıya sebep olurlar. Bu nedenle fark edilmeleri kolaydır ama çoğu bağırsak paraziti gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Bu nedenle belirtiler görülmeye başladığında hemen bir uzman hekime başvurulmalı ve gerekli testler yaptırılarak bağırsak parazitleri araştırılmalıdır.

Kıl kurdu, tenya ve bağırsak solucanı gibi türleri olan bağırsak parazitlerinin tümünde ağız yoluyla yumurta olarak vücuda girme görülse bile pek çoğu gelişimini ancak 1 yıl içinde tamamlamaktadır. Bağırsak parazitlerinin şekilleri de birbirinden farklıdır. Boyları mm ile m arasında değişiklik gösterebilir. Bağırsak parazitinin türüne göre tedavi yöntemi de değişebilmektedir.

Bağırsak Parazitleri Tedavi Süreci

Bağırsak parazitlerinin tedai sürecinde öncelikle parazit türünün belirlenmesi gerekir. Dışkı testi ya da MR ile bunun belirlenmesi yapılır. Parazitin türü belirlendikten sonra o parazite uygun ilaç ile tedaviye başlanır. İlaç tedavisi, parazitlere karşı oldukça etkilidir ve çoğu zaman yeterli olur. Ancak ilerlemiş durumdaysa cerrahi müdahale de uygulanabilir.

Tedavi sürecine ek olarak sizin de dikkatli olmanız gerekir. Giysilerin, çarşafların temiz olması, sebze ve meyvelerin yıkanmadan yenmemesi ve çiğ ya da az pişmiş etten kaçınmak parazit oluşumuna karşı alınabilecek tedbirlerden bazılarıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Ocak 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Bağırsak Parazitleri (1 Yorum)