Bağırsak Sancısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
1.860 okunma

Bağırsak Sancısı                              

Karın bölgesinde çok fazla organ bulunduğu için ağrının hangi organdan kaynaklandığını anlamak biraz zordur. Karın bölgesinde hissedilen sancı ve ağrıların büyük bir çoğunluğu bağırsak sendromundan kaynaklandığı da bilinmektedir. Kısaca İBS olarak bilinen irtibal bağırsak sancısı rahatsızlığı, hassas ve duyarlı bağırsak sendromlarından meydana gelir.

Bağırsak sancıları, duygusal değişiklikler, tüketilen yiyecek ve içeceklerin etkileriyle oluşur. Bu sancıyla birlikte gaz, şişkinlik, ishal ve karın ağrısı olarakta kendini belli eder.

Her yaşta görülen rahatsızlık genellikle 35-45’li yaşlardaki kişilerde ve kadınlarda gözükmektedir. Ülkemizde bu hastalığın görünme oranı ’tür ve bu oldukça yüksek bir orandır. İrtibal bağırsak sendromu(İBS) bağırsak rahatsızlıkları arasında en sık görülen rahatsızlıktır ve birinci sıradadır.

Bağırsak sancılarının en sık hissedilen bazı belirtileri vardır. Bunları kısaca şöyle sıralamak mümkündür.

Bağırsak Sancısının Belirtileri

-Kramp şeklinde ağrılar.

-Dışkılama bozukluğu.

-Kramp ağrılarına eşlik eden gaz sancısı.

-Karın ağrıları genellikle yemeklerden sonra ve dışkılama ihtiyacı oluştuğu zaman meydana gelir.

Bu şikâyetler sürekli değildir ve belli aralıklarla hissedilir. Bağırsak sancısı kişilere göre farklılık gösterebilir. Kadınlarda ise sadece regl(adet) dönemlerinde hissedilen sancılarda vardır.

Bağırsak sancısı, kramp şeklinde hissedildiğinde insanları iki büklüm bırakabilir ve genellikle bu sancılar karın ağrısı olarak adlandırılır. Bu hastalık dışkılama bozukluğuna sebep olduğu için kabızlık problemleri de yaşanmaktadır. Aynı zamanda ishal vakalarına rastlanmıştır. Hem kabızlık hem de ishal durumu ayna anda oluşabilmektedir. Hastalığa yakalanan çoğu kişide sancılar, dışkılama sonrası geçmektedir.

Bağırsak Sancısının Tedavisi

Bu tür sancı ve ağrı durumları ile karşılaşanlar her ihtimale karşı bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekir. Yapılan tetkikler sonucu oluşan ağrıların bağırsak sancısı olduğu tespit edilirse doktorunuzun önerilerini uygulamak bu hastalıktan kurtulmak için önemlidir.

Hastalığın teşhisi için birçok tetkik yapılır. Bunlar arasında organik ve patolojik durumun tespitidir. Röntgen veya ultrason filmleriyle ağrının sebebi araştırılır. Ayrıca kolonların endoskopik incelemeleri de yapılır.

Bağırsak sancısının neden olduğu tam olarak bilinmemektedir ve bu sebeple kesin bir tedavi şekli de yoktur. Son zamanlarda “Tegaserod” içeren ilaçlar tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bu ilaç günde iki kez aç karnına kullanılır ve gaz sancısı, karın ağrısı ve kabızlığa iyi geldiği tespit edilmiştir.

Bu hastalıktan korunmak için öncelikle yediğiniz ve içtiğiniz yiyeceklere özen göstermeniz gerekmektedir. Fazla miktarda alkol, kahve, süt ve çikolata gibi gıdalardan uzak durmalısınız. Bunun yanında aşırı stres ve gerginlikte bu hastalığı tetikleyen unsurlardan sayılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın