Bağırsak Solucanları

yorumsuz
1.128 okunma

Omurgasız Canlılar; Bağırsak Solucanları

Bağırsak solucanları omurgasız bir familyadan olup asalak yaşayan canlılardır. Metabolizmaya çeşitli yollarla girdikten sonra ince bağırsaklara yerleşir.

Bu tür solucanlar insan vücudunda muhtelif enfeksiyonların oluşumuna yol açar. Vücuda en belirgin girme şekli yıkanmayan pis ve kirli yiyeceklerin tüketilmesi sayesinde olur. Bağırsak solucanlarının larvaları akciğerde yerleştiği takdirde akciğer iltihabını oluşturmaktadır.

Bu hastalığın tedavisi doktor kontrolünde çeşitli ilaçlar kullanmak suretiyle tedavi edilmektedir. Bağırsak solucanları vücuda direkt olarak dışarıdan bulaşır. Lakin tedavisi güç olan hastalıklardan değildir. Muhtelif enfeksiyonlarla bulaşan bu hastalık belirgin özelliklerini göstermeksizin gelişir.

Bağırsak solucanlarının Askarit ve Oksiyür olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Oksiyerlerin boyu yaklaşık 10 cm.yi bulur. Yerleşimlerini genellikle kalın bağırsaklarda oluştururlar. Sinir bozuklukları ve huzursuzluk belirtileri vermektedirler. Askaritler ise ince bağırsaklarda yaşam bulmaktadır. İnsan vücuduna çiğ sebze aracılığıyla bulaşmaktadır.

Sığır Eti, Tatlı Su Balıkları ve Çiğ Et Yoluyla Vücuda Geçiyor

Askarit tehlikeli bir solucan çeşididir. Yumurtladığı larvalar sayesinde bağırsak yüzeyini delerek dışarı çıkar. Kan damarlarına ulaşır ve kana karışır. Ayrıca diğer organlara bulaşma riski oldukça yüksektir. Organlarda iltihaplanmalara yol açar.

Bağırsak solucanlarının çeşitleri arasında şerit ve tenyalar bulunur. Bu tür solucanların boyu maksimum bir metreye kadar uzanır. Şerit ve tenyalar insan vücuduna inek ve sığır eti, tatlı sularda yaşayan balıklar vasıtasıyla geçer. Hepsinin dışında en önemli konulardan biri olan çiğ et yoluyla bulaşmaktadır. Bağırsak solucanlarının bulaşmaması konusunda sağlıklı yiyecek ve içecek tüketimi oldukça önem kazanan konuların başında gelir.

Özellikle çengelli kurt denilen solucan türleri farkında olmadan içilen kirli suların içilmesiyle vücuda girerek 12 parmak bağırsağında yerleşim yapmaktadır. Buradan vücuttaki dolaşım sağlayan kanı sürekli olarak emerek kansızlığa ve beslenme problemlerine yol açar. Bağırsak solucanlarının tedavisi doktor kontrolünde iyileştirilmesiyle çözüm bulunur.

Bağırsak solucanı bulunan kişilerde vücudun muhtelif bölgelerinde kaşıntı, dışkılarında koku, midede gaz problemleri, normale oranla az yeme istekleri, ağızda koku vb. belirtiler ortaya çıkar.

Bağırsak solucanlarının vücuttan dışarı atılmasını sağlamak için doktorun verdiği ilaçların yanı sıra birkaç havuç rendesinin sabah aç karnına yenilmesi, bu kürün günde 6-7 kez yine aynı şekilde aç karnına yenilmesi, bir çorba kaşığı papatyanın bir bardak sıcak suda demlenerek süzüldükten sonra yemek önceleri günde 4-5 kez içilmesi tavsiye edilmektedir.

Ayrıca zencefil ve karanfil de bağırsak solucanları ve bağırsak parazitleri için etkili bitkiler arasındadır. Bağırsak solucanları, şerit ve tenyaların vücuttan atılması konusunda ilaçların yanında bu bitkilerin tüketilmesi sağlık açısından önem taşımaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın