Bağırsak Yapışması Ameliyatı

yorumsuz
1.599 okunma

  BAĞIRSAK YAPIŞMASI AMELİYATI NASIL GERÇEKLEŞİR ?

Bağırsaklar en yaygın sorun yaşanan organlardır. Sindirim sisteminde yer alan bağırsaklar rahatsızlandığında hastaya ciddi sıkıntılar yaşatır. Hastanın yaşam kalitesini düşürür.

Bağırsak yapışması, ince bağırsaklarda oluşur. Genellikle açık bağırsak ameliyatlarından sonra görülmektedir. Bağırsak tümörleri, yağ dokusunda oluşan urlar, fıtık ameliyatlarının ardından bağırsak yapışması oluşabilir. Kanlı dışkı, koyu renkli istifra etme, bir günden fazla şiddetli karın ağrısı yaşanıyorsa vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Hastalığı belirlemek için ilaçlı ince bağırsak röntgeni, karın filmi, bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi gibi testler ve doktor taraması sonucu kesin tanı konulabilir. Erken ve doğru teşhisi genel cerrahi uzmanları yapabilir. İlaçlı tedavi sonuç vermezse hastaya ameliyat uygulanmaktadır.

Ameliyat öncesi cerrah doktoru, hastayla konuşarak ameliyat nedenini, amacını ve sonrasındaki gelişmeleri anlatmalıdır. Hastanın ameliyata razı olduğunu yazılı olarak bildirmesi gerekmektedir. Çeşitli taramalar sonucu bağırsak yapışıklığın olan yer belirlenir. “Laparoskopik cerrahi” yöntemiyle yapışıklıklar açılabilir.

Halk arasında “kapalı ameliyat” olarak da bilinir. Hasta uyutularak vücuda iğneyle karbondiyoksit gazı verilir. Gaz hızla emilerek vücut atılır. Vücudun uygun yerlerinden borular yerleştirilir. Kamera aracılığıyla karın bölgesi görülür. Borulardan uygun aletler sokularak  ameliyat gerçekleştirilir ve tamamlanır.

Ameliyat sonrası hasta az ağrı çeker ve yatış süresi azalır. Katı gıda diyetine başlamak kısa sürer ve bağırsak fonksiyonlarına geçiş hızlanmaktadır. Ameliyatlı bölge açık ameliyata göre daha estetik görünmektedir. Bağırsak yapışmasındaki diğer cerrahi yöntem ise açık ameliyattır. Hasta, daha önceden 2-3 kez açık ameliyat geçirdiyse kapalı ameliyat uygulanamaz.

Bağırsak yapışması tekrar “açık ameliyatla” tedavi edilir. Vücut günler öncesinde ameliyata hazırlanmalıdır. Kan sulandırıcı ve çeşitli ilaçlar verilerek bağırsaklar istenen hale getirilir. Hastaya hareketli aktiviteler önerilir. Bir gün öncesi hastada yeme içme kesilir e banyo olması yasaklanır. Ameliyat esnasında bağırsak yapışıklığı ayrılır.

Açık ameliyatta kullanılan eldivenlere dikkat edilmeli, açık kalan bölgeye yabancı madde bulaşması engellenmelidir. Aksi halde hastalık tekrar nüks edebilir. Ameliyat sonra hasta aktivitesi azaltılır ve çeşitli tıbbi ilaçlarla tedavi süreci desteklenir. Bağırsak yapışması ameliyatı sonrası doktorların önerilerine uyularak iyileşme süreci hızlanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın