Bağırsak Yapışması, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
1.363 okunma

Bağırsak Yapışması

Bağırsak yapışması, adhezyon adı ile de bilinen, ince bağırsağın yapışık olma durumu için kullanılan bir kavramdır. Bağırsak düğümlenmesine de neden olan bağırsak yapışması, bazı ameliyatlardan sonra meydana gelen bir durum olarak da bilinir.

Bununla birlikte kanser, iltihaplanma ve benzeri hastalıklar sonucunda da bağırsak yapışması görülme olasılığı yüksektir. Bu nedenle sadece bağırsak yapışması olarak tespit edilmez ve beraberinde olan problemler de ortaya çıkarılır.

Bağırsak Yapışması Vücutta Ne Gibi Değişiklikler Yaratır?

Bağırsak yapışması ile birlikte bağırsak üzerinde sıvı ve hava birikimi meydana gelir. Bu nedenle de bağırsaklar arasında darlık oluşur. İnce bağırsak hareketlerindeki artış da yapışma ile birlikte kendisini gösterir.

Dışkıda yumuşama ve sürekli olarak gaz çıkışlarının olma sebepleri de yapışma olabilir. Eğer ince bağırsak ile mide arasında bir yapışma olduysa, şiddetli bulantılar ve kusma oluşabilmektedir.

Bağırsak yapışması ile bağırsak üzerinde ödem oluşumları da ortaya çıkacaktır. İnce bağırsağın içerisine doğru sıvı ve mineral akışından dolayı, vücutta genel olarak su ve mineral kaybı olacak ve halsizlik başlayacaktır.

Bağırsak Yapışmasının Belirtileri Nelerdir?

– Şiddetli karın ağrıları,
– Karında şişlik oluşumu,
– Dışkıda kan gelmesi,
– Kusma ve bulantı,
– Ateş yükselmesi,
– Kabızlık ya da ishal olma durumu,
– Nabız artışında yükselme
– Halsizlik ve güç kaybı hissi

Bağırsak Yapışması Tanısı Nasıl Konulmaktadır?

Genel olarak elektronik cihazların yardımı ve doktorların test ve tetkikleri yorumlaması ile tanı gerçekleştirilebilmektedir.

– Karın filminin çekilmesi ile yapılan test ve sonuçlar bağırsak yapışmasını ortaya koyabilir.
– Bilgisayarlı tomografi de %90 oranında kesin teşhis koyabilmek adına çok etkili bir yöntemdir.
– BT enteroklizis yöntemi de uygulamalar arasındadır. Bu yöntem, ince bağırsak röntgeni ile bilgisayarlı tomografinin birleştirilmesidir. Bağırsak yapışmasının neden olduğunu da ortaya koymak için yeterlidir.
– Baryum içeren bir ilacın hastaya içirilmesinden sonra bağırsaktan ara ara röntgenler çekilir ve içirilen maddenin hareketleri izlenerek hangi bölgelerde yapışma olduğu tespit edilir. Böylelikle kesin sonuç verecek bir işlem yapılmış olur.
– Ultrasonografi de kullanılan bir tanı yöntemi olarak bilinir.  Röntgen cihazına benzer bir çalışma prensibi içerir.
– Manyetik rezonans görüntüleme olarak da bilinen MRG,  bağırsak yapışmasını kesin olarak görüntüler ancak iltihaplanma varsa bunu tespit etmede yetersiz kalır.

Bağırsak Yapışması ile Karıştırılan Bazı Hastalıklar

– Hamilelerde düşük riski
– Enfeksiyonlara bağlı olarak gelişen bağırsak hastalıkları
– Apandisit problemi
– Bağırsak iltihaplanması
– İdrar yolu enfeksiyonu
– Bağırsak ile bağlantılı beslenme bozukluğu
– Kalın bağırsakta meydana gelen tıkanıklıklar
– Pankreatit hastalığı
– Safra yolunda gelişen enfeksiyonlar
– Yumurtalık içerisinde oluşan kistler

Bağırsak yapışmasının tanısı sonrasında doktor kontrolleri sağlanmalı ve tedavi sürecinde doktor önerileri hariç bir uygulama yapmaktan kaçınılmalıdır. Bağırsak yapışmasına neden olabilecek birçok hastalık türü de olduğu için, farklı problemlerin olup olmadığı da mutlaka kontrol edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın