Kalın Bağırsağın Görevi

yorumsuz
615 okunma

Kalın Bağırsağın Görevi

Hazım sisteminin son bölümü olan kalın bağırsak, sindirim sisteminin anatomisinde ileum yani ince bağırsağın son bölümü ile caecum denilen kalın bağırsağın ilk bölümü arasında olan ileoceacalis kapaktan başlar ve anüse kadar uzanır. Yani anüsün kalın bağırsağın çıkış noktası olduğunu söyleyebiliriz.

Vücuttaki tehlikeli maddeleri toplayıp suyunu emen kalın bağırsak daha sonra bu suyun dışarı atılmasını sağlamaktadır. Buradaki sindirim işlemi 6 saate kadar devam etmektedir. Besinler içinde kalan suyun emilim işlemini gerçekleştiren kalın bağırsak yaklaşık olarak 6-7 cm çaplarında, 1,5- 1,7 m uzunluğundadır.

Vücutta hacim olarak fazla yer kaplayan kalın bağırsak sindirim sistemimizin beşte birini oluşturmaktadır. Boğumlardan oluşan kalın bağırsak yapı olarak boruya benzetilmektedir. Bu boğumlara houstra coli adı verilmektedir.

Kalın Bağırsak Bölümleri

Midenin alt kısmında bulunan kalın bağırsak; çekum, kolon, rektum ve anal kanal bölümlerinden oluşmuştur. Başlangıç kısmında yer alan çekum en fazla genişliğe sahiptir, sonra kolon boyunca gitgide daraldığı görülür, anal kanaldan hemen önce yer alan rektumda da oldukça geniştir.

Kör bağırsak veya çekum adı verilen kısım kalın bağırsağın ilk bölümüdür. Kalın bağırsak bölümleri arasındaki çekum, ileum da denilen ince bağırsağın sonlanıp kalın bağırsağın başladığı yerdir.  6-8 cm olan çekum kalın bağırsağın en geniş kısmıdır.  Buranın alt kısmında apandis bulunmaktadır. Çekum, kapakçık görevi üstlenerek besin içeriklerinin tek taraflı olarak kolona doğru gitmesini sağlamaktadır.

Çekum yani kör bağırsak bölümünden başlayıp rektuma uzanan bölüm, kalın bağırsağın orta bölümünü oluşturur.  Temel görevi dışkılardaki suyu çıkarmaktır. Bu kısım kolon, inen kolon, sigmoid kolon ve transvers kolon olarak dört bölümden meydana gelmektedir.

Rektum, kalın bağırsağın son bölümünü oluşturmaktadır. İnsanlarda 10- 12 cm arası ortalama bir uzunluğa sahip olduğu bilinir. Rektumun, son kısmı deriye benzer bir yapıdadır. Dışkının atılımdan önce tutulduğu son yer olan rektum sigmoid kolonunu anüse bağlamaktadır.

Kalın Bağırsağın Görevleri Nedir?

Kalın bağırsağın en temel görevi, vücut için gereksiz ve zararlı olan maddelerin vücut dışına atılmasına yardımcı olmaktır.

Kalın bağırsakta mekanik veya kimyasal sindirim yapılamamaktadır. Sadece ince bağırsağın sindiremediği atıklar buraya gelir. Gelen bu atıklara karışan mineral, vitamin ve su gibi yararlı maddeler emilerek kana karışır. Arta kalan maddeler ise kalın bağırsağın son kısmı olan rektuma gelmekte ve anüsten dışarıya atılmaktadır.

Vücudumuz için oldukça önemli olan kalın bağırsağın görevleri arasında B ve K vitaminini ve bazı yararlı bakterileri üretmek de yer alır. Ayrıca burada yaşayan yararlı bakteriler kalın bağırsakta beslenir. Bu şekilde kalın bağırsak vücudumuzu zararlı maddelerden de korumuş olur.

Boşaltımın en önemli görevlerinden birini üstlenen kalın bağırsak yediğimiz besinlerin yararsız kısımlarının ve safranın dışkı şeklinde dışarıya atılmasını sağlamaktadır. Sindirim sisteminin her tarafında bulunan çürükçül bakteriler en çok kalın bağırsakta bulunur. Dışkının kokusu ve rengi bu bakterilerden kaynaklanmaktadır. Kalın bağırsakta enzim bulunmaz ve kalın bağırsak bir mukus salgısı sayesinde selülozu parçalayabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın