Kalın Bağırsak Kalınlaşması, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
1.774 okunma

  KALIN BAĞIRSAK KALINLAŞMASI

Kalın ve ince bağırsağın kalınlaşması; mide, yemek borusu ile anüs bölgesinde sindirim sistemiyle ilgili olan, vücudun çeşitli bölümlerini aynı anda etkileyen sistematik bir hastalık olarak tanımlanır. Tıp dilinde “crohn” olarak adlandırılır.

Özellikle kalın bağırsağın kalınlaşmasıyla vücutta hasar oluşturur. Anüs bölgesinde derin çatlaklar ve iltihaplara sebep olur. Hastalığın çevresel ve genetik etkileri hala araştırılmaktadır. Genetik ve çevresel faktörlerin yanında çeşitli bakteri ve mikroplar da hastalığa zemin hazırlar.

Bağışıklık sisteminin zayıflığı da kalın bağırsak kalınlaşmasına neden olabilir.  Erken ve doğru teşhis edilmelidir. Tedavi gecikirse hastalığın, ilerleyerek bağırsak kansere yol açtığı görülmüştür. Açık tenli insanlarda ve erkeklerde görülme olasılığı daha fazladır.

Çocukluk çağından başlayarak ilerleyen yaşlara kadar hastalığa yakalanma ihtimali vardır. Dünya üzerinde görülen bir hastalıktır. Kuzey Avrupa ve kuzey Amerika ikliminde yaşayanlarda sık görülür. Son yıllarda Batı Avrupa’ da yaygınlaştığı belirlenmiştir.

Kalın bağırsağın kalınlaşma belirtileri ise;

kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Henüz bu hastalıkların oluşumuna yönelik, sorumlu hiçbir gıda maddesi veya mikroorganizma tespit edilmemiş. Fakat bazı enfeksiyonların, kalın bağırsakta bağışıklık sistemi hücrelerinin aşırı reaksiyon göstermesine neden olan ülseratif kolitin oluşmasında etkili olduğu düşünüyor.

Genellikle hastalarda karında ağrı, ishal, istifra etme, kabızlık, istemsiz kilo kaydı, yorgunluk gibi ortak şikayetler bulunmaktadır. Crohn hastalığında karın bölgesinde özellikle sağ tarafta şiddetli ağrı oluşur. Eğer kalın bağırsak içinde iltihaplanma varsa hastada ateş görülür.

Kanlı dışkı varsa hastanın yüksek ihtimalle kalın bağırsağında sorun vardır. Kalın bağırsak genişlemesi vücuttaki diğer organları da etkilemektedir. Gözde ve ciltte iltihaplanma veya şişme, ağızda beyaz renkte yaralar, eklem ağrıları oluşabilir. Mutlaka bir doktora ya da uzmandan yardım istemelisiniz.

Saydığımız belirtilere ek olarak yapılan laboratuvar testlerinde kansızlık ve iltihaplanma varsa kalın bağırsağın kalınlaşmasından şüphelenilmektedir. Hastalığın kesin teşhisi için mide, ince ve kalın bağırsakların görüntülenerek muayene edilmelidir. Kullanılan aletlere” brikolonoskop” denir.

Doktor gerekli görürse biopsi için parça alabilir. Kolonoskobi ve biopsi yapılabilir. Kalın bağırsak inen kolon duvarında kalınlaşma, sıklıkla bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRG veya MR) gibi tetkiklerde belirlenen bir hastalık türüdür.

Ağızda ve anüsten verilerek mide ve bağırsakların filmi de çekilebilir. Crohn hastalığı, bulaşıcı bir hastalık değildir. Kişilerin bağışıklık sisteminden kaynaklanır.

Kalın bağırsağın kalınlaşmasıyla oluşan hastalığın tedavisi;

hastalığın teşhisi kesinleştikten sonra düzenli bir tedavi süreci başlar. İlaçla ve tıbbı tedavi sürecinde tek ilaç ya da birkaç ilaç kullanılabilir. Hastalığın durumuna bağlı olarak ilaç kullanım süresi değişir. bazı durumlarda hasta lokal tıbbi işlemler geçirebilir.

Hastaya öncelikle stres ve diyet yasaklanır.  Hastalık boyunca iştahsızlık ve beslenme bozuklukları  görülme ihtimali çok yüksektir. Bol sıvı içmesi ve dokunmayan baharatlar tüketmesi önerilmektedir.

Hastalıkta gıdaların etkisi kişiden kişiye değişmektedir. Örneğin; bir hastaya süt iyi gelirken, diğer hastayı daha da rahatsız edebilir. Hasta vücudunu dinleyerek iyi gelen yiyecek ve içecekleri belirleyerek beslenmelidir.

Hastalığın ilerlediği durumlarda, tedavi hastanede yatarak yapılmalıdır. Hastalara özel sindirimi kolay diyet (elemental diyet) veya damardan besin maddeleri verilebilir. Hastalığın boyutuna göre cerrahi yöntem de uygulanabilir. Ameliyat geçiren hastalarda ameliyatlı bölüm veya daha önceki sağlam bölümlerde hastalık tekrar edebilir. Yine cerrahi işlem gerektirir.

Uygulanan tedaviye ek olarak tedavi sürecinde psikiyatri servisinden de destek alınabilir. Ayrıca bitkilerin şifaların da yararlanılabilir. Uygulamaya geçmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bitkilerin kullanım şekli ve ölçüsü için uzman tavsiyesine uymalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın