Kör Bağırsak, Kör Bağırsak Belirtileri ve Tedavisi

1 yorum
1.109 okunma

Kör Bağırsak

Kör bağırsak, sağ kalça çukurunun içerisinde bulunan ve sağ kalınbağırsağın alt yarısını meydana getiren bölümdür. Organın iç yanında apandisin bulunduğu noktada birleşmekte olan üç şerit bulunur. Bunun biraz daha yukarı kısmında kıvrım bağırsağının yer aldığı delik vardır.

Uç kısmı kapalı olduğundan dolayı bağırsak içerisinden gelen pek çok mikrop durumu elverişli bulmaları halinde kolayca üreyip çoğalabilirler. Bu durumda ortaya çıkan iltihabın adı apandisit olarak bilinir.

Kör Bağırsağın Görevleri

Evrimcilerin teorilerinden biri de insanda işe yaramadığı varsayılan organların bulunmasıdır. Ne var ki günümüzde bilimin ilerlemesiyle işe yaramadığı düşünülen organlar listesi zamanla azalıp sıfıra ulaşmıştır.

Kör bağırsak da böyle olduğu düşünülen organlardan biridir. Kör bağırsak olarak bilinen organ ince bağırsak ile kalın bağırsağın birleşim noktası olarak tanımlanabilir. Uzunluğu ortalama 10 cm olan kör bağırsak vücuda girmekte olan yabancı maddelere karşı aktif bir şekilde görev üstlenmektedir. Kör bağırsak organı bağırsak boşluğundan kana karışan pek çok hastalık taşıyan mikrobu ortadan kaldırmakla görevli temizleyici bir organdır.

Fizyolojistlerin araştırmaları sonucunda kör bağırsağın bu temizleme haricinde pek çok farklı özelliği de saptanmıştır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

-Kör bağırsaktan gelen uyarılar sayesinde bağırsak duvarlarındaki hareketlilik artar, dışkı kütlesinin hareketi ile anüsten atışı hızlanır. Kısaca dışkılama sağlanır.

-Kör bağırsağın mukozası içerisinde çok miktarda salgı bezleriyle salgı yapmakla görevli hücreler yer alır.

-Kör bağırsağın kana da bazı hormonlar salgıladığı da araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Araştırmacılar tarafından da kanıtlandığı üzere kör bağırsak organı evrimcilerin savunduğu desteksiz iddialarda olduğu gibi gereksiz bir organ olmayıp, aksine insan organizmasında diğer her organ gibi önemli görevler arz eden mühim bir yapıdır. Olmaması halinde ölüme sebebiyet vermese de pek çok artı özellik içeren kör bağırsak organı, aldırılması halinde bağırsak kanseri oranının da artmasına sebep olan önemli bir organdır.

Kör Bağırsak İltihabı

Kör bağırsak organında kronik veya akut olarak meydana gelen iltihaptır. Aniden bir nöbet şeklinde ortaya çıkan akut kör bağırsak iltihabı, anında tıbbi müdahale gerektirmektedir. Aksi takdirde apandis duvarının yırtılmasıyla karın zarı iltihabı oluşabilir ve ölüm tehlikesi söz konusu olur.

Kör Bağırsak İltihabının Bitkisel Karışım Tedavisi

Söz konusu hastalığımız olan körbağırsak iltihabının ağrılarını azaltabilmek için, bölgedeki gerginliğin azaltılması ve ağrının yatıştırılması için süt içerisinde pişirilen adaçayı yapraklarının bir tülbende yatırılıp, dayanılır sıcaklık değerinde kompres şeklinde yatakta uygulanması gerekir.

Anason çayı da hazmı kolaylaştırmakla birlikte bağırsak gazlarını yok eden bitkisel bir şifa kaynağıdır. Ardıç meyvelerinin bağırsak gazlarını önlemede etkisi vardır. Armut bağırsakları yumuşatmakta, asma çubuklarından çıkartılan sıvı da bağırsak kanamalarını önlemede kullanılmaktadır.

Hastalığa genellikle kabızlığın eşlik etmesine karşın müshil ilacının kullanımı doğru olmayacaktır. Çünkü bu kullanımı durumu daha da kötüye götürecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kör Bağırsak, Kör Bağırsak Belirtileri ve Tedavisi (1 Yorum)